The following students received degrees from UNC Asheville in May 2023. They are listed by nation, state and hometown.
Brazil
Nova Lima
Isabela Stuart Alane Vieira – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Summa cum laude
Croatia
Umag
Nina Finderle – Bachelor of Arts in Psychology; University Research Scholar
Czech Republic
Rychvald
Veronika Mojik – Bachelor of Science in Biology; Bachelor of Arts in Chemistry; Distinction in Biology, Distinction in Chemistry, Cum laude
India
Dhruvi Jignesh Parmar – Bachelor of Science in Chemistry; Minors in Biology, Neuroscience; Distinction in Chemistry, Summa cum laude, University Research Scholar
Spain
Donostia
Nora Segurola Larrinaga – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Distinction in Management, Distinction in Interdisciplinary Studies, Summa cum laude
Madrid / Tres Cantos
Claudia Prieto Alcaide – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Biology, Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar
United Kingdom
Esher Surrey
Harry Thomas Thursfield Jr. – Bachelor of Science in Management
United States of America
CA
El Dorado Hills
Ava Lou Chioma Nkadi – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Health and Wellness Promotion, Neuroscience
Encino
Jake Tyler Kemhadjian – Bachelor of Arts in Mass Communication
CT
Stamford
Kathryn Jane Fischer – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
FL
Clearwater
Nicholas Cade Roberts – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Minor in Psychology
Miami Lakes
Ana Elisa Uribasterra – Bachelor of Arts in Psychology
GA
Atlanta
Christopher Kelly Berg – Bachelor of Arts in Psychology
Gainesville
Isaac Sorrell Teasley – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting
Lawrenceville
Ami Grace Diwiniga Dougah – Bachelor of Science in Management
Lilburn
Delaney Elizabeth Carlton – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics; Distinction in Physics, Magna cum laude
ID
Boise
Madison Coe Carter – Bachelor of Arts in Psychology
IN
Plainfield
Kayla Marie Benge – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
KY
Midway
Lindsay Faith Johnson – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English, Summa cum laude
MD
Mount Airy
Sarah Elizabeth Langille – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Minor in Atmospheric Sciences; Distinction in Mathematics, Cum laude
MI
Okemos
Celia Jain Spink – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Cum laude
NC
Advance
William Samuel Ward – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting
Alexander
Samantha Paige Moore – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics
Apex
Samantha Elizabeth Casseday – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience
Mikaela Christine Fullerton – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Cum laude, University Research Scholar
Archdale
Lauren Elizabeth Whitman – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies
Arden
Hayden Rebecca Bailey – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude
Kathleen Marie Charles – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Matthew Michael Collins – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science, Magna cum laude
Caleb Preston Crandall – Bachelor of Arts in History; Distinction in History, Cum laude
Chase Logan Foreman – Bachelor of Science in Biology
Benjamin Hunter Friedman – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science, Cum laude
Benjamin Lewis Knecht – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Anthony Michael Palkovic Jr. – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Abdullah Muhammad Sayed – Bachelor of Science in Physics; Minor in Astronomy; Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Distinction in Physics, Distinction in Mathematics, Summa cum laude
Raymond James Woods – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting
Asheville
Savannah Gustavia Christina-Marie Abercrombie – Bachelor of Arts in Mass Communication
Noora A. Alassaf – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience
Emily Sophia Ames – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Cum laude
Emma Rebecca Appleby – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Political Science, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar
Oby Frank Arnold IV – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Summa cum laude
Tory Gilchrist Ash – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology
James Carrel Barber II – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude
Jay Yongjun Berenty – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Melissa Kay Blaha – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting, Magna cum laude
Shenandoah Phoenix Bolding-Smith – Bachelor of Arts in Anthropology
Leona Michela Bowler – Bachelor of Arts in Psychology
Beatrice Anne Bradley – Bachelor of Arts in Art History; Distinction in Art History, Magna cum laude, University Research Scholar
Andrew Collin Brown – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication; Distinction in New Media, Cum laude
Kathryn Elizabeth Brown – Bachelor of Science in Biology; Second Major in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Biology, Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar
Adam Nicholas Burkins – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Aaron Joshua Buyanovsky – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science
Thomas Patrick Byrnes – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Ashley Taylor Centeno – Bachelor of Arts in Mass Communication
Artem Cherevaychuk – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science, Summa cum laude
Olivia Cojocaru – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies
Benjamin Chandler Collins – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Grace Elizabeth Cooper – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Biology, Neuroscience; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Robert Oland Creech Jr. – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music; Distinction in Jazz and Contemporary Music
Madeline Jane Dart – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting
Anna Jean Davis – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in U.S. Ethnic Studies; Distinction in Psychology, Summa cum laude, University Scholar
Jacob David Diehn – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Environmental Studies; University Research Scholar
Sara Grace Edwards – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Cum laude
Celestine Judith Epps – Bachelor of Arts in Mass Communication
Grace Ann Fialkowski – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
Anna Juliette Ford – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in French; Second Major in Sociology; Distinction in Languages and Literatures, Distinction in Sociology, Magna cum laude
Faith Elizabeth Frizzi – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies
Nathaniel Reagan Gales – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Magna cum laude
RaeAnne Marie Genth – Bachelor of Arts in Mass Communication
Lola Elizabeth George – Bachelor of Arts in Political Science
Kevin McClain Giles – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Environmental Studies; Distinction in Accounting, Summa cum laude
Tory Dre Gilpin – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Shelby Jean Gordon – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Ebone Francis Graham – Bachelor of Arts in Religious Studies; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Religious Studies, Magna cum laude
Anayancy Guzman – Bachelor of Arts in History; Minor in Mathematics; Distinction in History, Summa cum laude
Carl Hunter Horan – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University), Cum laude
Ann Evelyn Hutton – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion
Olivia Grace Kane – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Interdisciplinary Studies
Andreas Dimitrios Katsigianis – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Duncan Tyler Keach – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Magna cum laude
Casey Nicole Kellogg – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Biology; Distinction in Chemistry, Magna cum laude, University Research Scholar
Matthew Ryan Kothe – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science, Summa cum laude
Alexandria Mariah Lahm – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Cody Shane Michael Lahm – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science, Cum laude
Olivia Grace Lenderman – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Languages and Literatures, Magna cum laude
Elizabeth Li – Bachelor of Science in Management; Minor in New Media; Distinction in Management, Magna cum laude
Annabelle Parks Lifshutz – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting
Jalen Mykel Mackey – Bachelor of Science in Biology
Erin Kayla Madden – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Environmental Studies
Crystal Marcella Manchin – Bachelor of Arts in Psychology; Cum laude
Aaron Lee Hyrum Mathey – Bachelor of Arts in Mass Communication
Sarah Lilly McMullen – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, Summa cum laude, University Research Scholar
Gustavo Melo-Perez – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
David Scott Melton – Bachelor of Arts in History; Minor in Sociology; Distinction in History
Jackson William Shaw Miller – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Philosophy; Magna cum laude, University Research Scholar
Noela Joy Moraga – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; University Research Scholar
Suzanne Ritchie Morgan – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude
Dartagnan Gene Mullins – Bachelor of Science in Biology; Minor in Psychology; Distinction in Biology, Magna cum laude
Rachel Carolina Neave – Bachelor of Arts in English, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in English
Earle George Page – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Magna cum laude
Lydia Umida Page – Bachelor of Arts in New Media
Clementine Nancy Penland – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English, Summa cum laude
Xela Ann Phillips – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Political Science
Patrick Timothy Pickering – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude
Oliver Glenn Pippin – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media, Cum laude
Nicholas Jay-Lehman Poulos – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology
Hannah Lynne Price – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Distinction in Languages and Literatures, Cum laude
Kayla Shiflett Rhodes – Bachelor of Arts in Anthropology; Distinction in Anthropology, Community Engaged Scholar, Summa cum laude
Austin Gray Richards – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting
Mariam Varvara Rudenko – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Health and Wellness Promotion, Neuroscience
Trysten Matthew Ruhland – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University), Summa cum laude
Alexander Robert Sabol – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
John Michael Sauvigne – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Jordan E. Scheffer – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration; Distinction in Interdisciplinary Studies, Cum laude, University Research Scholar
Samantha Jewel Shepard – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Manly E. Wright Scholarship Award, Summa cum laude, University Research Scholar
Matthew Gabriel Sitzes – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude
Anna Marya Skinner – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Summa cum laude
Brianna Nicole Snyder – Bachelor of Science in Management; Minor in Mass Communication; Distinction in Management, Cum laude
Peter Richard Solares-Knorr – Bachelor of Arts in Chemistry
Grace Kathryn Squires – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude
Briana Shirelle Stone – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Public Health; Minor in Creative Writing; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude
Brianna Alessandra Taranto – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
Kara Gwendolyn Ticknor – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University), Summa cum laude
Karissa Anne Tilly – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Astronomy
Julianna Marie Van Gores – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art
Jessica Azusena Villatoro – Bachelor of Science in Biology
Sarah Marie Vyvyan – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University), Summa cum laude, University Research Scholar
Brian Michael Waldrop – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in History
Rhianna Blayne Weavil – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Minor in Biology; Distinction in Environmental Studies, Cum laude
Isaac Dakota Webb – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Christian Thomas Wethor – Bachelor of Arts in Psychology
Jahlia Talise Williams – Bachelor of Science in Management
Joshua Louis Zimmer – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting
Bessemer City
Ashley Olivia Garrett – Bachelor of Arts in New Media
Biltmore Lake
Edward Darden Smith II – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management
Black Mountain
Lina Ostapovich – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Magna cum laude
Black Mtn
David Andrew Griffith – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology; University Research Scholar
Bladenboro
Michael Denise Forte – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Boone
Bethany Lynn Richards – Bachelor of Arts in Psychology
Garland Randall Schumann – Bachelor of Science in Music Technology
Nicholas Mason Wilson – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Brevard
Alex Ear – Bachelor of Science in Management
Mollie-Schae Dakota Gordon – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Distinction in Management, Magna cum laude
Bryson City
Kambrie Rose Jennings – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology
Catherine Ivalee Sawyer – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication; Distinction in New Media, Magna cum laude
Alissa Kate Smith – Bachelor of Science in Accounting
Burnsville
Molly Priscilla Robinson – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Holland Jewell Silver – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Distinction in Languages and Literatures, Summa cum laude
Karen Patricia Grace Sullivan – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Psychology
Julie Kaitlyn Webb – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude
Candler
Wesley Robert Bryant – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Cum laude
Jessica Sandra Day – Bachelor of Arts in Art; Minor in Environmental Studies
Christian Elizabeth Donaldson – Bachelor of Arts in Anthropology; Distinction in Anthropology, Summa cum laude, University Research Scholar
Jared Michael Feinberg – Bachelor of Arts in Mass Communication; Magna cum laude
Adriene E Gregg – Bachelor of Science in Biology
Chasity Michelle Leake – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration; Community Engaged Scholar, University Research Scholar
Mary Elizabeth McCoy – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in New Media, Professional Writing/Rhetoric
John McKee Pyeatt – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Distinction in Management
Canton
Joseph John Belka – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Sebastian Edward Cothran – Bachelor of Science in Accounting; Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Accounting, Distinction in Political Science, Magna cum laude
Emily Meredith Dobberstein – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Summa cum laude
Micah Taylor Hayes Sr. – Bachelor of Arts in Mass Communication; Magna cum laude
Carrboro
James Caleb Clabo – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Cary
Annalisa Rei Casar – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Religious Studies; Distinction in Psychology, Summa cum laude, University Scholar
Even Jane Crochet – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Psychology; Distinction in Sociology, Magna cum laude, University Research Scholar
Sebastian Joseph Davis – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting
Evan David Glass – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar, University Scholar
Zoe Miska Horvat – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Summa cum laude, University Scholar
Heather Christine Mantica – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Logan Alexander Mitsock – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Management; Distinction in Economics, Cum laude, University Research Scholar
Talia Ann Olbrich-Daniels – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in French
Avalon Rose Silver – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Sociology, Cum laude
Chapel Hill
Timothy Mathew Brozowski – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Cum laude
Robin Elizabeth Grissom – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in English
Nathan Andrei Hrynewych – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Political Science; Distinction in New Media, Cum laude, University Research Scholar
Hailey Lynne Wunder – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, University Research Scholar
Charlotte
Arianna Janae Cadavieco – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Creative Writing
Logan Nicklaus Goodrich – Bachelor of Science in Accounting
Chanda Gurung – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Sophia Chatham Hansen – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude, University Scholar
Laura Teague Johnson – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Political Science; Magna cum laude
Mitchell Conrad Magas – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Emily Marie Maranchello – Bachelor of Arts in History; Minor in Mass Communication; Distinction in History, Magna cum laude
Dominic Edward Miller – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Magna cum laude
Dylan Clarke Peck – Bachelor of Science in Management
Margaret Susan Schall – Bachelor of Arts in Drama; Minor in American Indian/Indigenous St; Distinction in Drama, Magna cum laude
Samuel Karslake Smith – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Jonathan Jacob Spear – Bachelor of Arts in New Media
Cherokee
Kilyne Emma Oocumma – Bachelor of Arts in New Media
Clayton
Holden Jude Moose – Bachelor of Arts in Psychology
Climax
Michael Ryan Douglas – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Clyde
Corwyn Faulkner Duncan – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Jordan Leigh Tinder – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics; Minor in Astronomy
Columbus
Dawson Thomas Salter – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
Concord
Jaden Michael Ballard – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Alexa Ann Federico – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Psychology
Jeannine Anne Krug – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude
Taylor Nicole Speicher – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in New Media
Conover
Margaret Wray Caroline Martin – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude
Davidson
Nola Marlene Ghislain – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
Deep Run
Makayla Abrianna Towns – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Creative Writing; Summa cum laude
Durham
Alexander Edison Lord – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Asian Studies; Cum laude, University Research Scholar
Ava Grace Lozuke – Bachelor of Arts in Art
Anna Kate Marshall – Bachelor of Arts in Art
Lydia Ann O’Fallon – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Psychology; Distinction in Environmental Studies, Cum laude, University Research Scholar
Maximo Perasso – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Matteo Antonio Rios – Bachelor of Science in Biology; University Scholar
Sabat Siu – Bachelor of Science in Biology
Aaron Reese Sumner – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Art
Lilly Angela Tipton – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English
Joseph Robb Terhune Walston – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, Cum laude, University Research Scholar
Riney Craig Woodbridge – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar
Edenton
Emma Caroline Tynch – Bachelor of Arts in History; Minor in Legal Studies; Distinction in History, Cum laude
Elon
Quentin Thomas Bennett – Bachelor of Arts in Philosophy; Minor in Creative Writing
Etowah
Erin Elizabeth Cunningham – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Minor in Neuroscience; Bachelor of Arts in Psychology; Community Engaged Scholar
Fairview
Linda Maynard Chester – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Magna cum laude
Evan William Fisher – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting; Distinction in Atmospheric Sciences
Thomas Judson Kane – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting, Summa cum laude
Moriah Dawn Martin – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Corey Anne McVay – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Minor in Environmental Studies; University Research Scholar
Fayetteville
Aidan Sterling Hays – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology
Grace Elizabeth Mariel Salzberg – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Classics; Distinction in English, Summa cum laude
Flat Rock
Jason Edward Brandyburg – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Robert Alexander Prado – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Fletcher
Fallon Martha Donahue – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting
Aidan Michael Hjelsand – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Cum laude
Cameron Noah Ledbetter – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting, Magna cum laude
Matthew Ryan Palmer – Bachelor of Arts in Political Science, Concentration in Teacher Licensure
Tyler Austin Records – Bachelor of Science in Biology
Caleb Micah Styles – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minor in New Media; Distinction in Computer Science, Magna cum laude
Madison Paige Wallen – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Summa cum laude
Stephenie Marie Wren – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Forest City
Ariel Chiagozie Akuneme – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Languages/Literature; Minors in History, Management; University Research Scholar
Fuquay Varina
Bridget Catherine Oberg – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Grant Joseph Stidham – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure
Gastonia
Madison Abigail Gilroy – Bachelor of Arts in Psychology
Alessandra Lizbeth Sanders – Bachelor of Arts in Philosophy; Minor in Mass Communication; Distinction in Philosophy, Cum laude
Gibsonville
Leo Joseph Ott – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology, Summa cum laude
Granite Falls
Clair Rose Gilbert – Bachelor of Arts in Women, Gender and Sexuality Studies St
Greensboro
Riley McKee Hall – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in German; Minor in International Studies; Distinction in Languages and Literatures, Summa cum laude
Trinity Serena Lucas Lewis – Bachelor of Arts in Psychology
Harrisburg
Wendy Maria Fawcett – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Sociology, Summa cum laude
Dana Nicole Stewart – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Magna cum laude, University Research Scholar
Hendersonville
Molly Marie Austin – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; University Research Scholar
Larry Reviere Baer III – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Summa cum laude
Tanner Mikal Fraunfelter – Bachelor of Science in Chemistry; Distinction in Chemistry, Summa cum laude, University Research Scholar
Samuel Masden Hammond – Bachelor of Arts in Philosophy
Matthew Scot Hanbury – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar
Alexandra Lee – Bachelor of Science in Physics; Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Distinction in Physics, Distinction in Mathematics, Cum laude
Kaitlyn Marie Llewellyn – Bachelor of Science in Chemistry; Distinction in Chemistry, University Research Scholar
Jose Antonio Rodriguez – Bachelor of Science in Accounting; Minors in Management, Spanish
Hendersonvlle
Hannah Louise Pender – Bachelor of Arts in Sociology
Hickory
Robert Lane Manley Fuller – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish
Willow Elainah Jones – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship
Graciela Emily Mejia – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Cum laude
Aliyah Brooke Rao – Bachelor of Science in Chemistry; Minors in Biology, Neuroscience; Distinction in Chemistry, University Research Scholar
High Point
Shea Catherine Newman – Bachelor of Arts in Anthropology; Minors in Religious Studies, Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Anthropology, Cum laude
Hillsborough
Nicholas William Grandstaff – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Holly Springs
Abigail Rose Eckler – Bachelor of Arts in Psychology
Huntersville
Jacob Harris Crawford – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Astronomy, Neuroscience; Distinction in Psychology, Magna cum laude, University Scholar
Claire Frances Nadeau – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Biology
Madison Paige Wilson – Bachelor of Arts in Psychology
Jacksonville
Deja Ruby Worthy – Bachelor of Arts in Mass Communication
King
Kathryn Elizabeth Maser – Bachelor of Arts in History; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies St; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St
Nastasha Briana Shrewsbury – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Africana Studies
Anastasia Marie Tuttle – Bachelor of Arts in Psychology
Kitty Hawk
Cassidy James O’Neil – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Arts Management and Entrepreneurship
Laurel Park
Liana Michele Fowler Reed – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Laurinburg
Andrew Alexander Sutherland II – Bachelor of Arts in History; Second Major in Religious Studies
Leicester
Alex Brooks Loofboro – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion
Leland
Madeline Jo Gamelin – Bachelor of Arts in Drama; Minor in Arts Management and Entrepreneurship
Lewisville
Quay Wilson Whitehurst – Bachelor of Science in Biology; Minor in Political Science
Lillington
Amber Nichole James – Bachelor of Arts in History; Minor in Political Science
Lincolnton
Lydia Marie Gates – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Littleton
William Skinner V – Bachelor of Arts in Drama; Minor in History; Distinction in Drama
Marion
Jackson Ezra Crawley – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude, University Research Scholar
Vanessa Nicole Kelley – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
Jillian Marie Phillips – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Mars Hill
Braden David Ball – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Political Science, Community Engaged Scholar, Magna cum laude, University Research Scholar
Holly Ann Cox – Bachelor of Arts in Mass Communication
Hannah Gail Durham – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art, Summa cum laude, University Research Scholar
Molly Emma Fisher – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Second Major in Psychology; Distinction in English, Distinction in Psychology, Summa cum laude
Hunter Jacob Grigg – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in German; Distinction in Languages and Literatures, Cum laude
Margarita Lucille Rudisill – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar
Marshall
Grace Katherine Wester – Bachelor of Arts in Sociology; Minors in Creative Writing, Legal Studies; Distinction in Sociology, Cum laude
Matthews
Jessica Nicole Brock – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Mass Communication; University Research Scholar
James Blake Little – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Cum laude
Mebane
Amy Kaitlyn Rush – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
A’Zane Da’Nay Troxler – Bachelor of Arts in Chemistry
Mill Spring
Ansley Elizabeth Lynch – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude
Mills River
Ashley Michelle Downer – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Management; Magna cum laude
Mathew David Williams – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Cum laude
Monroe
Johnathon Frank Ciprich – Bachelor of Arts in Chemistry; Distinction in Chemistry, Cum laude, University Research Scholar
Danielle Johnson – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media
Monica Beatriz Reyes-Lopez – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Teacher Licensure; William and Ida Friday Award
Mooresboro
Joseph Bernard Flanagan – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Economics
Mooresville
Audrey Caroline Alt – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Alyssa Michelle Angle – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship
Evan Thomas Brady – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship
Jacob Michael Broermann – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science
Monica Leigh Sain – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Economics
Ashton Morgan Wilson – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Psychology
Benjamin John Yaniero – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science
Morehead City
Cameron Bowers Eure – Bachelor of Arts in History
Morganton
Staci Paige Banks – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Keegan Wade Pearson – Bachelor of Science in Music Technology
Morrisville
Colin David Taylor – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
Murfreesboro
Hannah Faith Rose – Bachelor of Arts in Sociology; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies St; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St, Cum laude
Murphy
Spencer Keith Guess – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Distinction in Mathematics, Magna cum laude
Newport
Robert John Brenneman – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Newton
Bonnie Colleen Elander – Bachelor of Arts in Art History; Distinction in Art History, University Research Scholar
Old Fort
Samuel Deems Griffin – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Minor in Computer Science; Distinction in Mathematics, Summa cum laude
Oxford
Emily Danielle Faucette – Bachelor of Arts in Psychology
Pfafftown
Miah Paige Goldsborough – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in History; Distinction in Environmental Studies, Cum laude
River Douglas Rico – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Distinction in Psychology, Cum laude
Pinnacle
Meredith Taylor Bunting – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology, Magna cum laude
Pittsboro
Bailey Elizabeth Cook – Bachelor of Science in Biology; Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Biology, Distinction in Political Science, University Research Scholar
Raleigh
Kent Alexander Ayers – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics; Minor in Astronomy
Kate Elizabeth Brizzolara – Bachelor of Arts in Drama; Minor in German
Jessica Kathryn Frank – Bachelor of Arts in Political Science; Minors in Human Rights Studies, Legal Studies; Distinction in Political Science, Summa cum laude
Knox Davis Gordon – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication; Distinction in New Media, Cum laude
Stephanie Ellen Holz – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Magna cum laude, University Research Scholar
Grace Lewis Jenkins – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Psychology
Kessy Maggie Evina Love – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Religious Studies; Distinction in Psychology, Cum laude, University Research Scholar
Madilyn White Marshburn – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Cameron Elias Martensen – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minor in Psychology
Gilbert Manuel Matos – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minors in Accounting, Neuroscience
Julianna Delise Newman – Bachelor of Arts in Art; Minor in Religious Studies; Distinction in Art, Cum laude
Mariah Keaton Perry – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics
Alexandra McPherson Pritchard – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Professional Writing/Rhetoric, Spanish; Magna cum laude
Caitlin Akiko Tubilleja – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Cum laude
Rougemont
Brandon Mark Sanders – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies
Sarah Elizabeth Taylor – Bachelor of Arts in Women, Gender and Sexuality Studies St; Minor in American Indian/Indigenous St; Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St, Summa cum laude
Rutherfordton
Peter Albert Manelski – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science, Summa cum laude, University Research Scholar
Salisbury
Steven John Anderson – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Scaly Mountain
Zoran Aleksandar Nastasic – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music
Shallotte
Lillian Elizabeth Bellamy – Bachelor of Arts in History; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies St
Shelby
Mallory Kaye Edwards – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Mass Communication; Distinction in English, Summa cum laude
Snow Camp
Bobby Asher Tate – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Asian Studies
Southern Shores
Miranda Leigh Barker – Bachelor of Arts in Psychology
Spruce Pine
Timothy Daniel Greene – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Legal Studies; Distinction in Economics, University Research Scholar
Stanley
Laura Catherine Olls – Bachelor of Arts in History; Minor in Drama; Distinction in History, Cum laude
State Road
Savannah Ray Trout – Bachelor of Science in Management; Minor in Astronomy
Statesville
Maggie Wallace Abbott – Bachelor of Science in Biology
Maci Blu Arnett – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
Bobby Bryant Cagle – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Carissa Chua Her – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar
Sugar Grove
Lief vanSliedrecht – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minors in Computer Science, Mathematics; University Research Scholar
Swannanoa
Robert Mitchell Hampton – Bachelor of Science in Management
Bryce Austin Pugh – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Summa cum laude, University Research Scholar
Ana Cecilia Rodriguez-Cue – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Cum laude
Taylorsville
Jason James Dunford – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Biology; Distinction in Chemistry, University Research Scholar
Cameron Michael Sharpe – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship
Thomasville
Jessica Brianna Ford – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure
Trinity
Kenyon Jade Taylor – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
Troutman
McKenna Autumn Tryson – Bachelor of Arts in English, Concentration in Teacher Licensure; Minor in Asian Studies; Distinction in English
Vilas
Luke Edward Foster – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minor in New Media; Distinction in Computer Science, Cum laude
Samantha Grace Reese – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Environmental Studies; University Research Scholar
Wadesboro
Joshua David Barbour – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in American Indian/Indigenous St; Distinction in Anthropology, Cum laude
Wake Forest
Daniel James Brittingham – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Nathan James Morales – Bachelor of Arts in New Media
Bradley Paul Salyer – Bachelor of Arts in Psychology
Lindsey Mercene Smith – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude
Gabrielle Nicole Wray – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
Waxhaw
Walker Allen Lezotte – Bachelor of Arts in Mass Communication
Elaina Christine Nakos – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Second Major in Music; Distinction in Interdisciplinary Studies
Bronagh Cassidy O’Shea – Bachelor of Arts in Drama; Minor in International Studies; Distinction in Drama
Oliver Carlos Ulloa – Bachelor of Arts in New Media
Weaverville
Lacey Jade Ammons – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Interdisciplinary Studies, Distinction in Spanish, Distinction in Accounting, Cum laude, University Research Scholar
Todd Dalton Berkheimer – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Laura Ruth Deaver – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Summa cum laude
Travis Heath Fox – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in History
Sheyla Naomi Hernandez-Ortiz – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Asian Studies; Distinction in Anthropology, Magna cum laude
Gabrielle Kay Moneymaker – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Magna cum laude
Wilkesboro
Allison Everette Lyall – Bachelor of Arts in Political Science
Willow Spring
Jonah Robert Ashworth – Bachelor of Arts in Mass Communication
Wilmington
Casey Lila Feiler – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Distinction in Environmental Studies, University Research Scholar
Anthony Ortiz Smith – Bachelor of Science in Management; Minor in New Media
Winston Salem
Joseph Andrew Dickerson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Cum laude
Maycen Caroline Ellis – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Second Major in Psychology
Aubrey Lancelot Emmett – Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Economics, University Research Scholar
Emma Riley Goldstein – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Ivo Anthony Pestana – Bachelor of Science in Music Technology
Brooke Alexis Toffel – Bachelor of Arts in Art; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Art, Summa cum laude
Bailey Marie Vaught – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure
Wrightsville Beach
Harry John Burnett – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minor in New Media; Distinction in Computer Science
Zirconia
Ethan Michael Wiggen – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting
NJ
Great Meadows
Christopher Michael Sabo – Bachelor of Science in Management
Rockleigh
Courtney Jane Crevani – Bachelor of Arts in Mass Communication
NY
Cicero
Drew Allen Bristow – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences
PA
Red Lion
Molly Noel Fitzgibbons – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English, Cum laude
SC
Lexington
Rosemary Siobhan Farley – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology, Magna cum laude
Mauldin
Linda Madeline Clark – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Pawleys Island
Annie Diane Reichert – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion
TN
Oak Ridge
Tajion Jones – Bachelor of Arts in Sociology
VA
North Chesterfield
Christa Chanel Jones – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology
Sterling
Bryson Theodore Riddick – Bachelor of Science in Management; Minor in Health and Wellness Promotion
Virginia Beach
Harley Taylor Middleton – Bachelor of Science in Biology; Cum laude
WV
Morgantown
Gary Nathaniel Edwards – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Summa cum laude
Vietnam
Phuong Dieu Nguyen – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting; Distinction in Management
Share
Permalink: