UNC Asheville Announces May 2022 Graduates

May 13, 2022

The following students received degrees from UNC Asheville in May 2022. They are listed by nation, state and hometown.

 

Barbados

Madrid / Tres Cantos

Claudia Prieto Alcaide – Bachelor of Science in Biology; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Biology, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Brazil

Camilly Cristiny Barbosa Da Silva – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Psychology, Cum laude

Germany

Nuernberg

Leonard Patrick Bierbaum – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Management

Japan

Yachiyo, Chiba

Aino Tanaka – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Public Health; Distinction in Health and Wellness Promotion

South Africa

Somerset West

Lize-Alet Morkel – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Minor in Economics; Distinction in Mathematics, Summa cum laude

Thailand

Bangkok

Sirawit Daosaengsawang – Bachelor of Science in Management

United States of America

AL

Auburn

Alexander Joseph El-Sheikh Buckhalt – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar

Khadeesha Jacke Crumbly – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Management

CO

Lakewood

Paul Aaron Ikenberry – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Distinction in Mathematics, Summa cum laude

CT

North Granby

Teagan Rose Lapuk – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Legal Studies; Distinction in Environmental Studies, Cum laude, University Research Scholar

DC

Washington

Rita Elise Martinez – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Psychology

Emma Judy McGann – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Environmental Studies, Community Engaged Scholar, Cum laude

DE

Wilmington

Gryphon Ann Ridings – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management; Distinction in Health and Wellness Promotion

FL

Boynton Beach

Quinn Christian Fender – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Management

Clermont

Nadiria Sharay Evans – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Mass Communication

Gibsonton

Denley Mousset Joseph – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics

West Palm Beach

Leonard Bernard Thorpe Jr. – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

GA

Flowery Branch

Anna Allison Nabors – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude

Lawrenceville

Savannah Janelle Nemeth – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Summa cum laude, University Scholar

Savannah

Lauren Christine Dunne – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude

Townsend

Amelia Louise Ham – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Cum laude, University Research Scholar, University Scholar

IL

Carbondale

Rachel Renee Robinson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Individualized Concentration

Frankfort

Molly Michaela Hackett – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Community Engaged Scholar, Magna cum laude

Palatine

Ellis Elizabeth Nelson – Bachelor of Arts in Psychology

Saint Charles

Hannah Marie Spicer – Bachelor of Arts in English, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in English, Magna cum laude

St Charles

Anna Grace Skryd – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion

KY

Louisville

Peyton Elizabeth McClinton – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies; Distinction in Political Science, Cum laude

LA

New Orleans

Leland Kennedy Thomas Flynn – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Summa cum laude

MA

Beverly

Caitlin Nicole Tricomi – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Public Health; Distinction in Health and Wellness Promotion, Community Engaged Scholar, Magna cum laude, University Scholar

Chicopee

Imani Janae Moore – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Minor in Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion

MD

Baltimore

Dominic George Freeberger – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management

Bel Air

Olivia Marley Peters – Bachelor of Arts in Art; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Art, Cum laude

Bethesda

Maya Karina Gutman – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minors in Management, Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude

Gaithersburg

Tara Lindsay Del Prete – Bachelor of Arts in Music; Cum laude

ME

South Portland

India Mae Sleeper – Bachelor of Arts in Psychology

MI

Rochester

MacKenzie Paige Humphrey – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies

MS

Madison

Leah Elizabeth Schimpf – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Psychology, Magna cum laude

NC

Advance

Brandon Mitchell Dwyer – Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Economics, University Research Scholar

Michelle Renee Hauser – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting

Alexander

Treyton Chase Funfsinn – Bachelor of Arts in History

Apex

Wade Michael Chandler – Bachelor of Arts in Economics; Minors in Accounting, History; Distinction in Economics, Cum laude

Carl Stephen Dudra – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media, Magna cum laude

Aubrie Sedona Holcomb – Bachelor of Arts in Drama; Second Major in Mass Communication; Distinction in Drama, Distinction in Mass Communication, Magna cum laude

Abigail Louis Houghton – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure

Alyssa Nicole Killingsworth – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; University Scholar

Andrew Joseph Sharkey – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Arts Management and Entrepreneurship

Arden

Fisayo Abiodun Bashorun – Bachelor of Science in Management; Minor in Sociology

Laura Celeste Beebe – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology

Annalise Nicole Massey – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Biology; Distinction in Chemistry, Magna cum laude

Charlotte Gaines Ming – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude

Tate Christopher Walker – Bachelor of Arts in Psychology

Avery Gage Waters – Bachelor of Arts in Political Science

Asheville

Katharin Lynn Adams – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Public Health; Distinction in Health and Wellness Promotion, Magna cum laude

Trinity Kathryn Ambrose – Bachelor of Science in Music Technology; Minor in Physics; Distinction in Music Technology, Cum laude

Christopher Nicholas Banks – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Emily Lillian Blair – Bachelor of Arts in Psychology

Keegan Shonle Bruer – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; University Research Scholar

Brandon Scott Buckles – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication; Distinction in New Media, Cum laude

Marlee Grace Burgess – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology; Minor in Mathematics

Laurel Ruby Caddell – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Elizabeth Gloria Calderon – Bachelor of Arts in Chemistry; Second Major in Psychology; Minor in Neuroscience

Emily Lynn Campbell – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Mass Communication

Denis Cherevaychuk – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience

Stephen Michael Clark – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing

Isabel Claire Coletti – Bachelor of Arts in History; Distinction in History, Cum laude

Samuel Marion Cook Jr. – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English

Yasmin H Dajani – Bachelor of Science in Biology; Minors in Neuroscience, Psychology

Ethan Garrett Davis – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Creative Writing; Distinction in New Media

Joshua Thomas Dobson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Distinction in Environmental Studies, Summa cum laude

Roy Asher Farrell – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Mass Communication; Distinction in English, Cum laude

Michael Mauro Fortini – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Community Engaged Scholar, Cum laude

Savannah Bren Fowler – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Art History; Cum laude

Kathia Vicenta Fuentes Beyhaut – Bachelor of Arts in Sociology; Minors in Human Rights Studies, Spanish; Distinction in Sociology, Cum laude

John William Gelder – Bachelor of Arts in Art; Second Major in Art History

William Joseph Gentry – Bachelor of Arts in Mass Communication

Kerry Graham-Walter – Bachelor of Arts in Political Science; Minors in Legal Studies, Spanish; Distinction in Political Science, Summa cum laude

Bridgette Mcloughlin Haase – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Magna cum laude

Mark Anthony Harlow – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics

Nicholas Wayne Harris – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Magna cum laude

Kathryn Marie Hazelton – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, University Research Scholar

Hailey Nicole Hensley – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science, Magna cum laude

Matthew Stephen Holton – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Erin Elisabeth Huneycutt – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies; Distinction in Political Science

Alexander Dominico Jackson – Bachelor of Arts in New Media

Aryelle Marie Jacobsen – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration; Distinction in Interdisciplinary Studies, Community Engaged Scholar, Summa cum laude

Molly Rose Jaynes – Bachelor of Science in Music Technology; Minor in Management

Lord Tannin Lare Jordison – Bachelor of Arts in Art

Jeremy Allen Jurgevich – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Minor in Psychology; University Research Scholar

Sanjay Joseph Khindria – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media, Magna cum laude

Nicholas Mark Komdat – Bachelor of Science in Management

Elias Paul Landsman – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science

Gabriel Barlow Levasseur – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies

Kayla Marie Lundie – Bachelor of Arts in Psychology

Pierce Ellsworth Lynch – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, University Research Scholar

Tess Marie McCaleb – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Asian Studies, History; Distinction in Interdisciplinary Studies, Cum laude

Calvin Kost McCormick – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media

Kelly Molony Morgan – Bachelor of Arts in Psychology; University Research Scholar

Helen Rosalia O’Donnell – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing

Daniel Joseph O’Grady – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship

Nathaniel Garland O’Shields – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management

Jonathan Michael Perez – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting

Kyle Robert Peterson – Bachelor of Arts in Psychology

Samuel Hayden Peterson – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology

Jamil Hogue Pitts – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Denise Poslavsky – Bachelor of Science in Biology

Nicole Marie Riley – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Caroline Alice Roberts – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Community Engaged Scholar, Magna cum laude

Lindsay Sears Roeder – Bachelor of Arts in Psychology

Kaitlyn Anne Ruark – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Magna cum laude

Ellis Worth Sarver – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Sociology, Cum laude

Brennen Kerns Shaughnessy – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Computer Science; Distinction in New Media, Cum laude

Maralena Antares Shepard-Edwards – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Dance; Distinction in New Media, Summa cum laude

Delaney Grace Sinclair – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Psychology, Cum laude

Grace Frances Sloan – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, A.C. Reynolds Citizenship Award, Summa cum laude

Cameron Rae Spain – Bachelor of Arts in Sociology; Minors in Art, Human Rights Studies

Ryan Edward Stacks – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)

Maya Sophie Stansbury – Bachelor of Fine Arts in Art; Minor in Biology; Distinction in Art, Magna cum laude

Mary Arden Stockdell-Giesler – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing

Elexis Sutton Stout – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Creative Writing

William Bradley Sweitzer – Bachelor of Arts in Psychology

Michael Angelo Thomas Jr. – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences

Harrison Philipp Ungert – Bachelor of Arts in Mass Communication

Kelby W. Vargas – Bachelor of Science in Management

Zachary Michael Vignali – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude

Bella Shen Two Feathers Walker – Bachelor of Arts in Anthropology; Distinction in Anthropology, Magna cum laude

Christina Lee Anne Wentz – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Psychology; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude

Brenna Michelle Weymouth – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy

Christiaan Matthew Williams – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Summa cum laude

Jarret Austin Witcher – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Michael Noah Wolfe – Bachelor of Arts in Religious Studies

Kimberley Rose Woolhiser – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics

Theresa Margaret Woolhiser – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics

Banner Elk

Deacon Scott Heath – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Management

Belmont

Esther Gaitan Rivera – Bachelor of Arts in New Media; Second Major in Psychology; Distinction in New Media

Lauren Kendall Poole – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art, Cum laude

Black Mountain

Daniel Scott Secor – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Magna cum laude

Amanda Leigh Varner – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude

Boone

Justin Charles Ginn – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media

Hunter Abbott Griffin – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Mathematics; Distinction in Economics, Magna cum laude, University Research Scholar

Brevard

Kevin James McCall – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Magna cum laude

Bryson City

Alana Frances Booth – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Distinction in Environmental Studies

Burlington

Nicole Elizabeth Allegretto – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Psychology

Kacie Marie Bryan – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media, Cum laude

Ron Christopher Dumas – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Ethics And Social Institutions; William and Ida Friday Award

Alexa Renee La Pierre – Bachelor of Arts in History; Minor in U.S. Ethnic Studies

Warren Kendall Overman Jr. – Bachelor of Science in Accounting

Adam Tien Thie Wan – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude

Burnsville

Ethan William Jones – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude

Grace Victoria Lawhern – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Biology; Distinction in Chemistry, Magna cum laude, University Research Scholar

Cameron

Kyle Owen Lorentzen – Bachelor of Science in Biology; Minors in Chemistry, Neuroscience

Candler

Jennifer Karina Acevedo Lule – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Minor in Mass Communication; Distinction in Languages and Literatures, Cum laude

Neely Adara Bennett – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting, Summa cum laude

Vivian Lee Bullion – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology

Raylen Jon Earwood – Bachelor of Arts in Psychology

James Allen Luck Jr. – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Alaric Wolfgang McDonald – Bachelor of Arts in Anthropology; Minors in Classics, History

Eric McKinley Robinson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Biology

Julie Elizabeth Snyder – Bachelor of Arts in History

Jared Robert Wheelock – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Sociology

Nicholas Gentry Williams – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Psychology; Distinction in Political Science, Summa cum laude

Canton

Russell Emery Arndt – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Seth Daniel Barton – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Public Health

Alex Corona-Perez – Bachelor of Arts in Economics; Minor in English; Distinction in Economics, University Research Scholar

Cary

Jamie C. Chao – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology; Distinction in Psychology, Cum laude

Allyson Kaye Fouts – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics; Distinction in Environmental Studies, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Anna-Lisa Marie Keller – Bachelor of Science in Biology; Minor in Environmental Studies; Distinction in Biology, Cum laude, University Research Scholar

Frances Elizabeth Mehlenbacher – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music; Minor in Africana Studies; Distinction in Jazz and Contemporary Music, Summa cum laude

Liam Richard O’Dowd – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Timon Brooks Thorpe – Bachelor of Arts in New Media

Chapel Hill

Johanna Samantha Ayala – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Second Major in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude, University Scholar

Zachariah Scott Brackett – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Second Major in Music; Distinction in Interdisciplinary Studies, Distinction in Music, Magna cum laude

Owen James Dowdall – Bachelor of Science in Chemistry; Second Major in Physics; Minor in Mathematics; Distinction in Chemistry, University Research Scholar

Alexander Anthony Ferris – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Arts Management and Entrepreneurship

Shelly Marie Garzon – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Management

Claire Elyn Lutz – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude

Allison Leigh Mayes – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Anthropology

Julia Laura McAfee – Bachelor of Science in Chemistry; Minors in Biology, Neuroscience; Distinction in Chemistry, Cum laude, University Research Scholar

Hailey Anne Polsky – Bachelor of Arts in New Media

Eliza Xiao Yuan Shepherd – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English

Charlotte

Aliyah Allanah Aguilar – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; University Research Scholar

Maya Nicole Barnhart – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies

Eric Barrera – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media

John Harkelli Choiniere – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting, Magna cum laude

Lucy Gabriela Clemens – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude

Evan Garrett Corrado – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in History, Cum laude

Nikola Cubric – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in Mathematics; Distinction in Computer Science, Cum laude

Joseph Chandler Cummings – Bachelor of Arts in History

Savannah Rayne Dicus – Bachelor of Arts in Political Science; Minors in History, Human Rights Studies; Distinction in Political Science, Summa cum laude, University Research Scholar

Eliana Rose Franklin – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Environmental Studies; Distinction in English, Summa cum laude, University Scholar

Gabriela Emily Frias – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Creative Writing; Distinction in New Media

Margaret Olive Grubbs – Bachelor of Arts in Art History; Minor in History; Distinction in Art History, University Research Scholar

Katie Marie Lyle – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Distinction in Psychology, Magna cum laude

Matthew Harold McDermott – Bachelor of Arts in Anthropology; Minors in Africana Studies, American Indian/Indigenous St, History; University Research Scholar

Thomas Arthur Morton – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy

Zackary Thomas Nelli – Bachelor of Science in Music Technology; Minor in French

Lia Willow Ogburn – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Summa cum laude, University Research Scholar

Megan Elizabeth Palmer – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; University Research Scholar

Justin Anthony Rosario – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences

Sophie Ann Sabourin – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Cum laude

Mary Catherine Elizabeth Suydam – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Keithon Dion Turner – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication

Julianne Olivia Wimberly – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Teacher Licensure

Clayton

Eric Marshall Johns – Bachelor of Arts in New Media

Clemmons

Robert Daniel Wood – Bachelor of Arts in Mass Communication

Clyde

Emma Elizabethann Davis – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Creative Writing

Connelly Springs

Kaliegh Dawn Brittain – Bachelor of Arts in Music

Hailey Victoria Carter – Bachelor of Arts in Sociology

Dallas

Maggie Claire Pasour – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Minor in Chemistry; University Research Scholar

Davidson

Janey Marie Moffett – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Summa cum laude

Denver

Katarina Gabriel Vanderbilt – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Environmental Studies

Durham

Katherine Elizabeth Franks – Bachelor of Arts in Economics

Henry Thomas Hill – Bachelor of Science in Chemistry; Distinction in Chemistry, University Research Scholar

Bobby Darin Houston Jr. – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management; Distinction in Health and Wellness Promotion, Cum laude

Hannah Nicole Stuit – Bachelor of Science in Management; University Scholar

East Bend

Kyle Messick Baumbach – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media

Efland

Owen Zephyr Feldmann – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in Mathematics; Distinction in Computer Science, Summa cum laude, University Research Scholar

Elizabethtown

Ethan Lane Fletcher – Bachelor of Arts in Art

Emerald Isle

Jensen Reese Stephenson – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Economics; Distinction in Mass Communication, Cum laude

Fairview

Noah Michael Bijesse – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Bachelor of Arts in Music; Distinction in Music

Ethan Weldon Calloway – Bachelor of Science in Biology

Caleb Arthur Field – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Jessica Ann Marino – Bachelor of Arts in Psychology

Jordan Lee Satterfield – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science

Kelley Marie Woehl – Bachelor of Arts in Religious Studies; Distinction in Religious Studies, Magna cum laude, University Research Scholar

Fayetteville

Kayla Bethany Bledsoe – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Africana Studies; Cum laude

Flat Rock

Joanna Marie McDaniel – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology

Fletcher

Tannon David Dennin – Bachelor of Science in Management

Eleftheria Ann Eschenburg – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art

Tyson Mitchell Hichman – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Nicholas Christian Keppler – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience

Sean Michael Stewart – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting

Jasmine Iman Washington – Bachelor of Arts in New Media

Jordan Montgomery Weaver – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Shelby Rose Wilson – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience

Franklinton

Jessica Louise Debnam – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Creative Writing

Branden Michael Schulte – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science

Fuquay Varina

Hannah Marie Crosby – Bachelor of Arts in Psychology

Erin Hope Dranttel – Bachelor of Arts in Art History; Minor in Art; Distinction in Art History

Alexander Peter Payne – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy

Davis Graham Rodeniser – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Cum laude

Taylor Olivia Stone – Bachelor of Arts in Art

Lindsay Elizabeth Vasold – Bachelor of Arts in Art History; Distinction in Art History, Cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Garner

Jasik David Lands – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Management

Gastonia

Kamal Amir Sharpe – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Africana Studies

Greensboro

Emily Alexandra Auman – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English, Cum laude

Tate Alexander Folds – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)

Kimber Mon’A Marble – Bachelor of Arts in Women, Gender and Sexuality Studies St; Minor in Sociology; Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St, Magna cum laude

Mary Ansley McClung – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Second Major in Religious Studies; Distinction in English, Distinction in Religious Studies, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Jordan Michael Thompson – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology

Catherine Rose Young – Bachelor of Arts in Mass Communication

Greenville

Kassidy Alana Blount – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music; Distinction in Jazz and Contemporary Music, Summa cum laude

Grover

Ja Qylan La Va Kimble – Bachelor of Arts in Sociology

Hamlet

Robert James Stubbs – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics

Harrisburg

Hunter Jonathan Epstein – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Languages/Literature

Hendersonville

Victor Manuel Aponte III – Bachelor of Science in Biology

Ezekiel Dominic Ballard – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Astronomy

Sarah Jayne Branagan – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minors in Professional Writing/Rhetoric, Psychology; Distinction in Environmental Studies, Community Engaged Scholar, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Peirce Edward Carpenter – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics

Jesus Citalan-Angeles – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Teacher Licensure

Serena Haily Eaton – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art; Distinction in New Media, Magna cum laude

Erica Louise Feiler – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Distinction in Environmental Studies

Filipp Yevgenyevich Gorovoy – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Teacher Licensure

Lone Forest Jacquet Jr. – Bachelor of Arts in History

Samuel Hodge Julian – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Yana Lobach – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting, Magna cum laude

Daniel Albert Mananov – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in New Media

Samuel Owen McKenzie – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media

Ashley Victoria Moore – Bachelor of Science in Management

Serena Faith Rhode – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies

Jessica Brianne Spinale – Bachelor of Science in Biology

Alexander Grant Townsend – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Joshua Michael Winters – Bachelor of Arts in Philosophy

Hickory

Anna Elizabeth Verhelle – Bachelor of Arts in New Media

High Point

Jacob Purvis Edwards – Bachelor of Science in Management; Minor in Psychology; Distinction in Management

Emma Grace Founds – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Magna cum laude, University Research Scholar

Zoe Margaret Schroeder – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Cum laude

Riley Michael Zook-Moran – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Hillsborough

Madison Sandra Carson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art, Distinction in Environmental Studies, Cum laude, University Research Scholar

Tristan Adelle Lashea – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Creative Writing, Women, Gender and Sexuality Studies St; Community Engaged Scholar

Alice Marie Carson Monroe – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology; Distinction in Atmospheric Sciences, Summa cum laude

Mackinley Bay Pfeifer – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems

Holly Springs

Andrew Carl Parker – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Management

Katherine Anne Pesce – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Biology; Cum laude

Akin Bre’Land Williams – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Minor in Neuroscience

Huntersville

Madison Leconte Barton – Bachelor of Arts in Art; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Art, Cum laude

Maria Gabriela Gelpi – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Political Science; Distinction in Interdisciplinary Studies, Cum laude

Kedar Mosheh McGill – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Alena Danielle Talbot – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in English

Indian Trail

Kyrstan Jade Conrad – Bachelor of Arts in Art; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Art, Summa cum laude

Diego Armando Garcia – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Art

Daniel Paul Harris – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology

Madison Elise Toft – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media

Sydney Renee Wiedbrauk – Bachelor of Arts in Mass Communication

Jacksonville

Randall James Buckheit – Bachelor of Arts in Economics

Kernersville

Jacqueline Adriana-Maria Atkins – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in French, Health and Wellness Promotion

Kings Mountain

Benjamin Stephen Miller – Bachelor of Arts in New Media

Kittrell

Katie Cheyenne Currin – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Knightdale

Fatin Ishraq – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Lake Lure

Lauren Karine Garner – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Second Major in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude, University Scholar

Nicholas Thomas Watson – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Summa cum laude

Lenoir

Kalasofia Pardo – Bachelor of Arts in Psychology

Lewisville

Faith Rhiannon Shaughnessy – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Creative Writing; Cum laude

Lexington

Keira Eileen Curtiss – Bachelor of Science in Biology; Second Major in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Liberty

Michael Isaiah Hall – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology

Lilesville

Grayson Brent Preslar – Bachelor of Arts in Political Science

Lincolnton

Casey Lee Craig – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Asian Studies, Management; Distinction in Interdisciplinary Studies, Summa cum laude

Senuri Ayathma Fernando – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management; Minor in Economics; Distinction in Accounting, Distinction in Management, Magna cum laude, University Research Scholar

Katherine Otelia Willis – Bachelor of Arts in Art History

Maggie Valley

Madeleine Faye Scoggin – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in New Media; Community Engaged Scholar

Marion

Kyle Thomas Boyette – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology

Jacob Lee Hunt – Bachelor of Arts in English, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in English, Magna cum laude

Issac Samuel Valadez – Bachelor of Science in Accounting

Kiana Jonae’ Washburn – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Distinction in Management, Cum laude

Mars Hill

Hariette Star Brown – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics

Marilyn Leigh Catherwood – Bachelor of Arts in History

Marshall

Desaree Braelynn Jennings – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in Psychology; Cum laude

Marshville

Kayla Marie Griffin – Bachelor of Arts in New Media

Steven Zachery Savery – Bachelor of Science in Physics; Minors in Astronomy, Mathematics; Distinction in Physics, Magna cum laude

Matthews

Astrid Elizabeth Cope – Bachelor of Arts in Art; Second Major in Mass Communication; Distinction in Art

Nicole Mary Pensabene – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Art

Millers Creek

Joshua Blake Estep – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Mills River

Rachel Paige Lindsey Iacono – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Biology

Luke Cantera Page – Bachelor of Arts in Philosophy; Minor in English; Distinction in Philosophy, Magna cum laude

Mint Hill

Zoe Willow Kistler – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Mocksville

Emily Meredith Arismendy – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Human Rights Studies, Legal Studies; Cum laude

Cassandra Dee Newell – Bachelor of Science in Biology

Monroe

Rachel Hope Phillips – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Environmental Studies; Distinction in Political Science, Magna cum laude, University Scholar

Taylor Andrew Ross – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting; Minor in Mathematics; Distinction in Atmospheric Sciences

Mooresville

Austen Jacob Carpenter – Bachelor of Arts in Economics

Sierra Noelle Ross – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Sociology; University Research Scholar

Heather Faye Russo – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Management

Martha Rose Sink – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology, Summa cum laude

Morganton

Nicholas Alexander Davenport – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology

Elias Gibson Smith – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Music

Morrisville

Phillip John Heintz – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Neuroscience; University Research Scholar

Mount Airy

Windham Olivia Martin – Bachelor of Arts in Art; Minor in Creative Writing; Distinction in Art, Magna cum laude

Mount Holly

Julia Briana McAnulty – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University), Cum laude

Nebo

Katelyn Trinity Smith – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude

New Bern

Tiana Michelle Miller – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar

Alexandra Grey Wolff – Bachelor of Arts in New Media

North Wilkesboro

Ashley Leighanne Barker – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Oak Ridge

Jessica Lynn Overby – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Interdisciplinary Studies, Cum laude

Old Fort

Seth Jeremy Bright – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure

Kyra Darcy Ward – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Summa cum laude

Otto

Riley Shayne McConnell – Bachelor of Arts in Chemistry; Minors in Biology, Neuroscience; University Scholar

Pfafftown

Cole Davis Covington – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Cum laude

Sarah McMillan Moyer – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Neuroscience, Spanish; Distinction in Psychology, University Research Scholar

Pilot Mountain

Tristin Gabriel Russell – Bachelor of Arts in New Media

Pineville

Luke Japaridze – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Chidinma Victoria Ujunwa – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics

Pinnacle

Declan Andrew Parker – Bachelor of Arts in Art

Raleigh

Ilana Diane Adlee – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship

Ashlyn Elizabeth Baity – Bachelor of Arts in Art

Hannah Claire Bruno – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Second Major in Psychology; Distinction in Languages and Literatures, Distinction in Psychology, Magna cum laude

Lauren Elizabeth Callaghan – Bachelor of Arts in History; Second Major in Mass Communication

Colin Samuel Daughtry – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting

Charles Edward Johnson IV – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy

Isabelle Anne Kozubowski – Bachelor of Arts in Mass Communication; Second Major in Psychology; Distinction in Mass Communication, Distinction in Psychology, Summa cum laude, University Scholar

Luna Isabella Rose Little – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Art

Austin Wayne McNeil – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Languages/Literature

Abby Lorraine Meyer – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art

Gabriel Malcolm Nassar-McMillan – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Creative Writing

Miles James Peay – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Interdisciplinary Studies, Concentration in Ethics And Social Institutions; Distinction in Interdisciplinary Studies, University Research Scholar

John Kasey Piland – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Mass Communication

Jacob Xavier Thome – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting

Ashley Jane Tysiac – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude, University Scholar

Emily Catherine Weatherspoon – Bachelor of Arts in Sociology; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies St; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Sociology, Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St, Summa cum laude, University Research Scholar

Stephanie Ariel Wiener – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minors in Biology, Mathematics; Distinction in Computer Science

Riegelwood

Erika Marie Linde – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience

Robbinsville

William Guy Phelps – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in Mathematics

Graceanne Piper Stanley – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship

Rolesville

Cailey Rose McGinn – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Political Science

Roxboro

Christopher Layne Cole II – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Human Rights Studies, Political Science; Distinction in Interdisciplinary Studies, University Research Scholar

Rural Hall

Mikayla Eileen Wright – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in Mathematics, Summa cum laude

Rutherfordton

Lily Izabella Taylor – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Literature

Salisbury

Wyatt A Bryant – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art

Ariel Michelle Lee Wolter – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies; Distinction in Psychology, Cum laude, University Research Scholar

Shallotte

Alyx Regan Evans – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; Distinction in Biology, Cum laude

Shelby

Hattie Rose Padgett – Bachelor of Arts in Art, Concentration in Teacher Licensure; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Art, Magna cum laude

Siler City

Jeremiah Everett Blake – Bachelor of Arts in Political Science

Southern Pines

Connor Bryan Black – Bachelor of Arts in History; Minor in Spanish; Distinction in History, Magna cum laude

Southport

Keavy Maeve Carolina MacKenzie – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in English, Women, Gender and Sexuality Studies St

Spring Lake

Lynn Akinyi Odhiambo – Bachelor of Science in Management; Bachelor of Arts in Anthropology

Spruce Pine

Brittany Cae Hodge – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting; University Research Scholar

Swannanoa

Gennie Michelle Bassett – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Minor in Neuroscience; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude

John Aaron Cook – Bachelor of Arts in Drama; Minor in New Media; Distinction in Drama

Stephen Christopher Cowart – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Distinction in Mathematics, Summa cum laude

Kylee Madilyn McKee – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in History, Magna cum laude

James Patrick Warnick – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in History, Cum laude

Sylva

Evan Maxwell Gassman – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting

Sarah Margaret Warrick – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Distinction in English, Summa cum laude

Taylorsville

Alison Grace Sink – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Ethics And Social Institutions; Minor in Religious Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies, Summa cum laude

Timberlake

Zechariah David Nathanial Jones – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Tryon

Dietrich Obanion Jackson – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Mathematics; Distinction in Chemistry, University Research Scholar

John Lucas Kornmayer – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in History; Distinction in History

Valdese

Maxwell Hudson Teffeteller – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Cum laude

Vale

Oscar Axel Martinez-Gomez – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Minor in Physics

Wake Forest

Austin Randall Cone – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar

Kendall Erin Moore – Bachelor of Arts in Psychology

Sydney Caitlin Payne – Bachelor of Arts in Mass Communication

Aya Grace Phillips – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in New Media; Distinction in English, Summa cum laude, University Scholar

Katelyn Victoria Sajewicz – Bachelor of Arts in Religious Studies; Minor in Anthropology; Cum laude, University Scholar

Waxhaw

Hailey Brooke Aquilone – Bachelor of Arts in English, Concentration in Teacher Licensure

Alexander Louis Borra – Bachelor of Arts in New Media

Sydney Michelle Crawford Esch – Bachelor of Arts in Mass Communication

Tristan Thomas Estes – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy

Samantha Cayce Hirsch – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management

Victoria Strong Kang – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Distinction in Psychology, Magna cum laude

Sarah Ann Kuhn – Bachelor of Arts in Psychology

Maia Artemisia Sowers – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics

Waynesville

Thomas Blake Hudson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Distinction in Environmental Studies, Distinction in Languages and Literatures, Magna cum laude, University Research Scholar

Ariel Michelle Willis – Bachelor of Science in Management; Minor in Accounting

Weaverville

Lane William Adair – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems

Cassie Anne Brondolo – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management; Distinction in Accounting, Distinction in Management, Cum laude

Joshua Tanner Cooper – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science, Cum laude

Seth Tyler Dendy – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Cum laude

Jackson Hays Fields – Bachelor of Arts in Music

Wyatt Andrew Mrozkowski – Bachelor of Arts in History; Distinction in History, Summa cum laude

Juliana Nicole Peragine – Bachelor of Arts in Art History; Minor in New Media; Distinction in Literature, Distinction in Art History, Magna cum laude, University Research Scholar

Anna Rose Robinson – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology

West End

Kaitlyn Milana June Kubla – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing w/Teacher Lic; Minor in Psychology

West Jefferson

Joseph August McCarty – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in English

Whitakers

Michael Briley Rourk – Bachelor of Science in Management; Minor in Computer Science

Willow Spring

Emily Paige Ashworth – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature

Kevin Robert Catrine – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Minor in Economics; Distinction in Mathematics, Cum laude

William Kelly Coker III – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music

Wilmington

Savannah Sutherland Bindas – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude, University Research Scholar

Mary Grace Blake – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Minor in Music; Distinction in Interdisciplinary Studies

Victoria Elizabeth Royal – Bachelor of Arts in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St

Wilson

Taylor Cristian Love – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Luis Gustavo Martinez – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Winston Salem

Benjamin Moshe Adler – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Distinction in Mathematics, Magna cum laude

Morgan Stafford Bevis – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Music

Alexander Gibson Fus – Bachelor of Arts in Drama

Matthew Caleb Garau – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music; Distinction in Jazz and Contemporary Music, Cum laude

Joyner Allison Gross – Bachelor of Arts in Psychology

Lillian Rose Murillo – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Human Rights Studies, Psychology; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude

Baye Kahmil Dechavez Samodal – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology, Magna cum laude

Nicholas Elliot Whitehead – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in Classics; Distinction in Computer Science, Summa cum laude

Emily Macbeath Wood – Bachelor of Arts in New Media

Woodfin

Sophia Gabrielle Hackman – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Psychology, Magna cum laude

Seth Clark Woodall – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media

Zebulon

David Alan DeFruscio Jr. – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art

NE

Bennington

Grace Elizabeth Volk – Bachelor of Arts in Chemistry; Distinction in Chemistry, Manly E. Wright Scholarship Award, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar

NJ

Metuchen

Amy Catherine Owens – Bachelor of Arts in Art; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies St; Distinction in Art, Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies St, Summa cum laude

Neptune City

Olivia Nicole Winberry – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minors in Economics, Human Rights Studies

NY

Saratoga Springs

Kelsey Catherine Skaine – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Biology, Neuroscience; Distinction in Psychology, Community Engaged Scholar, Magna cum laude

OH

Columbus

Madeline Margaret Nichols – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting, Magna cum laude, University Scholar

PR

Rincon

Tomas Woodall Posada – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Bachelor of Arts in Music; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude

SC

Greer

Julia Dayana Wyatt – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Asian Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies, Magna cum laude

Lancaster

Baylee Annette Evans – Bachelor of Arts in Psychology

Mount Pleasant

Virginia Rose Doran – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, University Scholar

TN

Lebanon

Olivia Scott Alpert – Bachelor of Arts in Mass Communication; Cum laude

Oak Ridge

Tajion Jones – Bachelor of Science in Management

TX

Cypress

Kindra Brashay Mingo – Bachelor of Arts in Psychology

Keller

Anna Sharon Altman – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Biology; Distinction in Chemistry, University Research Scholar

Kingwood

Alexis Morgan Baker – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting, Summa cum laude

VA

Abingdon

Gillian Louise Oyos – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology, Summa cum laude

Bristol

Lane Lawson Carroll – Bachelor of Arts in Chemistry; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Chemistry, Cum laude

Chantilly

Lindsey Haneghan Nystrom – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration; Minor in American Indian/Indigenous St; Distinction in Interdisciplinary Studies, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar

Coeburn

David Luke Lawson – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Fredericksburg

Chloe Sherrill Paino – Bachelor of Arts in Political Science

Leesburg

Maren Elise Oliver – Bachelor of Science in Management; Minor in Mass Communication; Distinction in Management

Richmond

Cameron Paige Varner – Bachelor of Arts in Drama; Minor in Political Science; Distinction in Drama, Cum laude

Warrenton

Wyatt Hunter Housley – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Williamsburg

Clara Michelle Wincheski – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Magna cum laude

VT

South Burlington

Tess Lindsey Cloutier – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Psychology; Distinction in Accounting, Summa cum laude

WV

Fort Gay

Colten Rush Jude – Bachelor of Science in Management

Share