The following students received degrees from UNC Asheville in May 2019. They are listed by nation, state and hometown.
Austria
Krems An Der Donau
Patrick McGrady – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Drama; Distinction in New Media
Jamaica
St James
Christin Deborah Louw – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Cum laude, Distinction in Management
United Kingdom
Birmingham
Oliver Jack Cull – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Manningtree
Henry James Patten – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Management; Distinction in Management
United States of America
AL
Fairhope
Katherine Brooks Coughlin – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
CA
Huntington Beach
Joseph Anthony LaCasto – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management
Newbury Park
Ryanna Paula Hammond – Bachelor of Arts in Psychology; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Porterville
Robert Michael Rynard – Bachelor of Science in Accounting
DC
Washington
Alana Marten Nunn – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; University Research Scholar
FL
Dade City
Douglas James March – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology
Maitland
Franklin Benjamin Allen – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Computer Science; Distinction in New Media
Palm Beach Gardens
Amanda Noelle Foor – Bachelor of Arts in Art
Palm Harbor
Emily Grace Anderson – Bachelor of Science in Chemistry
Saint Augustine
Hannah Gabriel Harris-Hynes – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management; Cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
GA
Acworth
Madison-Grace Bristow – Bachelor of Science in Chemistry
Duluth
Caroline Stewart Tucker – Bachelor of Science in Environmental Studies, Individualized Concentration; Cum laude, Community Engaged Scholar, Distinction in Environmental Studies
Forest Park
Tiffany Danielle Wilson – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Second Major in Psychology; Magna cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology
Marietta
Dustin Glenn Albinger – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Spanish
Hannah Marie Francisco – Bachelor of Arts in Sociology
Martinez
Emma Mckenzie Nelson – Bachelor of Science in Biology
Social Circle
Katherine Kelly Braswell – Bachelor of Science in Music Technology
Woodstock
Katherine Maloy Brown – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology
IA
West Des Moines
Finnigan Ellis Digman – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
IL
Elmhurst
Jessica Catherine Woolfe – Bachelor of Science in Accounting
Lake Forest
Liam Phillip Gayter – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in French
Naperville
Jessa Victoria Butterfield – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Environmental Studies; Distinction in New Media
KY
Lexington
Sarah Elizabeth Fleischer – Bachelor of Science in Biology; Minor in Mathematics
Louisville
Sarah Lillian Shadburne – Bachelor of Arts in Mass Communication
MD
Baltimore
Patrick Emmet Davitt – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
Frederick
Nicholas Ahren McMahan – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Second Major in Political Science; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies, Distinction in Political Science
Pasadena
Jordan James Carr – Bachelor of Science in Management
Takoma Park
Benjamin Irving Hardin – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Spanish
MN
Minneapolis
Katherine Rene Frantz – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Second Major in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Distinction in Mathematics
NC
Albemarle
Alexis Lillian-Marie Herring – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar
Alexander
Alexis Louise Brandt – Bachelor of Science in Management
Lauren Kye Johnson – Bachelor of Arts in Mass Communication
Benjamin Carl Monigold – Bachelor of Arts in Chemistry; Cum laude, Distinction in Chemistry
Justin David Turner – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Paul A. Walczak – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Dylan Taylor Weinert – Bachelor of Arts in New Media
Apex
Maaian Edery – Bachelor of Science in Biology; Community Engaged Scholar, University Research Scholar
Tuscan Caen Harrington – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Mathematics
Jackson Henry Myers – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Political Science
Rebecca Brooke Vines – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Minor in Music; Distinction in Interdisciplinary Studies
Ararat
Emma McCale Cassell – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management; Magna cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
Arden
Jacob Glenn Anderson – Bachelor of Science in Physics; Second Major in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics
Nikolay Yuryevich Penkov – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Mary Elizabeth Ksenia Williams – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Management
Asheville
Andrew Joseph Ahearne – Bachelor of Science in Chemistry; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
Kristin Danielle Anderson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Maggie Marie Antaramian – Bachelor of Arts in Mass Communication
Michaela Leone Bivins – Bachelor of Arts in Anthropology
Nicole Caitlin Black – Bachelor of Science in Management; Magna cum laude, Distinction in Management
Caroline Elizabeth Bluhm – Bachelor of Arts in Economics
Brent Ryan Boehmer – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
Shannon Bonomi – Bachelor of Science in Physics
Paul Lawrence Bosonetto – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Jeremy David Briggs – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Languages/Literature
Ana But-Gusaim – Bachelor of Science in Biology
Joseph Julius Cesare – Bachelor of Arts in History
Sarah Kathryn Chavis – Bachelor of Arts in Psychology
Eduard Andreyevich Chernous – Bachelor of Science in Management
Davi N. Cheshire – Bachelor of Arts in Sociology; Second Major in Spanish; Cum laude, Distinction in Sociology
Garron Boyce Chesson – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music
Nicholas Robert Chupka – Bachelor of Arts in Psychology
Robert Lewis Conyers III – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Nicole Margaret Crane – Bachelor of Arts in Mass Communication
Dylan Wesley Crowe – Bachelor of Arts in History; Minor in Anthropology
Michael David Davis – Bachelor of Science in Management; William and Ida Friday Award
Nathaniel Zachary Deane – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology
Sonora Eugenia Dengokl – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Magna cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
Mika Sapphire Dickinson – Bachelor of Arts in Spanish, Concentration in Teacher Licensure
Alaina Carol Doll – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics
Tallis Maurus Donnelly – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Ecology and Evolutionary Biol; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology
Caila Nicole Ducksworth – Bachelor of Arts in Sociology
Donovan Christian Duga – Bachelor of Arts in Mass Communication
Jordan Michael Ellege – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Robert Charles Emrick – Bachelor of Arts in New Media
Jennifer Lyn Floyd – Bachelor of Arts in Mass Communication; Second Major in Political Science; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Political Science
Michael William Founds – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Chemistry
Shana Marie Franklin – Bachelor of Arts in Drama; Second Major in New Media; Cum laude, Distinction in New Media
Danielle Marie Guinn – Bachelor of Arts in Psychology
Frances Elizabeth Hamburger – Bachelor of Arts in Economics
Jessica Rose Hanley – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Jeremy Lane Harvell – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics
Jeb Walker Hedgecock – Bachelor of Fine Arts in Art; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art
Sarah Elizabeth Hollowell – Bachelor of Arts in Psychology; Summa cum laude, Distinction in Psychology
Alexander Dale Inman – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies
Jesse Matthew Irwin – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences
Samuel Keith James – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in Art; Summa cum laude, Distinction in Computer Science
Kyle James Jastram – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science
Sarah Emily Kane – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Daniel Paul King – Bachelor of Arts in Economics
Venea Nate King – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Neuroscience, Spanish
Christopher Allen Knollman – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology; Minor in Neuroscience; Cum laude, University Scholar, Distinction in Biology
Liana Rose Kolodich – Bachelor of Science in Accounting; Minors in Economics, Management; Summa cum laude, Distinction in Accounting
Patrick Stenglein Korth – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Elijah James LaPlante – Bachelor of Arts in Mass Communication
Mariah Rakal Lee – Bachelor of Arts in Spanish; Distinction in Spanish
Zoe Constantina Lewis – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience
Devin Patrick Lindberg – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Timothy Michael Littlejohn – Bachelor of Science in Accounting
Nell McClaran MacCarty – Bachelor of Arts in Economics; Minor in History
Matthew R. Maffei – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Matthew Justin Manning – Bachelor of Science in Music Technology
Stephanie Constance McDaniel – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Magna cum laude, Distinction in Management
James Henry McGannon – Bachelor of Arts in Mass Communication
Sydney June Meadows – Bachelor of Science in Biology
Alyssa Summer Melton – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in French; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Alyssa Sarah Meltzer – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion
Joe Franklin Mitchell – Bachelor of Arts in History
Michael Neal Mitchell – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Management
Arch Alfred Moore IV – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management
Rex Musette-Blumenthal – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
William Orville Myers IV – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Joel Mauricio Nevarez – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Quentin Andrew Northcutt – Bachelor of Science in Music Technology
Taya Kalyani Overholt – Bachelor of Arts in Mass Communication; University Scholar
Brett Gregory Palmer – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Psychology; Cum laude, Distinction in English
Christopher Robert Pant – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Broadcast Meteorology
Alexander Evan Perkins – Bachelor of Arts in History
James Freeman Poarch – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Second Major in New Media; Distinction in New Media
Jason Albert Rafferty – Bachelor of Fine Arts in Art; Minor in French; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art
Abrahim Esayed Ramadan – Bachelor of Science in Chemistry
Michael Benjamin Richert – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Therman Lee Richie II – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics
Jocelin Eliana Rosas – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion
Bryan Michael Rumsey – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Magna cum laude, Distinction in Computer Science
Nathan Daniel Saunders – Bachelor of Arts in Chemistry; Distinction in Chemistry
Tiziana Paige Severse – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies; Summa cum laude, Distinction in Sociology
Lily Konchok Kyap Sherpamo – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Second Major in Philosophy
Juliana Elise Slocum – Bachelor of Arts in Psychology
Caitlyn Desiree Smith – Bachelor of Arts in Psychology; Summa cum laude, Distinction in Psychology
James Martin Smith – Bachelor of Science in Chemistry; Second Major in Environmental Studies, Individualized Concentration; A.C. Reynolds Citizenship Award, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
Kasey Lynn Sorrell – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Art; Distinction in Psychology
Bailey Nicole Sowka – Bachelor of Arts in New Media
Zachary Jon Stewart – Bachelor of Arts in Psychology; Summa cum laude, Distinction in Psychology
Ellet Claire Stone – Bachelor of Science in Biology; Minor in Chemistry; Cum laude, Distinction in Biology
Hannah Renee Stuart – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Distinction in Environmental Studies
Daniel Ramon Suber – Bachelor of Arts in Sociology
Aidan Michael Sullivan – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Anna Viktorivna Sydorska – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Biology; Cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Chemistry
Allyson Tyler Taylor – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Management
Marcia Kay Thacher – Bachelor of Science in Chemistry, Concentration in Biochemistry; University Research Scholar, Distinction in Chemistry
Benjamin David Thomas – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Michael Joseph Thompson – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Dora Lihzet Tovar – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Human Rights Studies
Abigail Claire Turpen – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Magna cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
Marsh Stanton Usary – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Michael Aston Valko – Bachelor of Arts in Mass Communication
Kyle Jay Wertheim – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Gabrielle Antoinette Wohlford – Bachelor of Arts in Psychology; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Psychology
Bakersville
Jacob Austin Gortney – Bachelor of Arts in History, Concentration in Teacher Licensure
Barnardsville
Kevil George-Roy Harris – Bachelor of Science in Management
Bat Cave
Kathleen Elizabeth Austin – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Belmont
Betsy Tanner Helms – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Biology; Distinction in Health and Wellness Promotion
Black Mountain
Benjamin Miles Deutsch – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics
Bjorn Perris Goller-Hagood – Bachelor of Arts in Drama
Kevin Vincent Warth – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Mathematics, Concentration in Statistics
John Anthony Weisensee – Bachelor of Science in Management
Boone
Theresa Nicole Church – Bachelor of Arts in Psychology; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Benjamin Joseph Toub – Bachelor of Arts in New Media
Brevard
Gabriella Christina Mileti – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion
Bryson City
Maxfield Colyn Petty – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Burlington
Cason Elizabeth Hussey – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion
Kathryn Michelle Ysteboe – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Burnsville
Katherine Elizabeth Rothe-Skinner – Bachelor of Science in Biology; Distinction in Biology
Cameron
Christopher Lee Carter – Bachelor of Science in Management; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Management
Daniella Ruslanovna Emelyanova – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Second Major in Political Science
Candler
Chelsea Lace Bond – Bachelor of Science in Management; Second Major in Economics; Minor in Psychology; Distinction in Economics
Elli Lauren Cole – Bachelor of Arts in Psychology; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Psychology
Robert David Dobbs – Bachelor of Arts in Chemistry
Mary Theresa Edwards-Capen – Bachelor of Arts in Sociology; Magna cum laude, Distinction in Sociology
Jeffery Stephen Hay – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Brandon James Henderson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Julian Daniel Johnson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Psychology
Rachael Anne Karpinski – Bachelor of Arts in Psychology; Cum laude, Distinction in Psychology
Alexandrea Jordan Ledbetter – Bachelor of Arts in Psychology
Ashley Brooke Lilly – Bachelor of Arts in Psychology
Sean Michael Matthew – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Summa cum laude, Distinction in Computer Science
John Thomas Thornton – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Rayven June Van Kalker – Bachelor of Science in Chemistry; Second Major in New Media; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry, Distinction in New Media
Canton
Brandon Lanier Hunter – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences
Savannah Heather Shoaf – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Carolina Beach
Savannah Grace Jones – Bachelor of Arts in New Media
Cary
Allison Lian Bashford – Bachelor of Science in Management; Minors in Economics, Political Science
Gabrielle Maria Brodman – Bachelor of Arts in Art; Second Major in New Media; Distinction in New Media
Sara Grace Hiller – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Spanish; Summa cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
Justine Elizabeth James – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Summa cum laude, Distinction in Accounting
Allison Whitney Laidlaw – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Nicole Jean McDonald – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Minor in Chemistry; University Scholar
Lindsay Erin Miller – Bachelor of Arts in Mass Communication; Cum laude, Distinction in Mass Communication
Ajani Niko Fraser Purnell – Bachelor of Arts in Political Science; Minors in Africana Studies, Human Rights Studies; Cum laude, University Research Scholar
Julia Raven Sacco – Bachelor of Arts in Women, Gender and Sexuality Studies; Minor in Drama; Magna cum laude, Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies
Dylan Alexander Sikora – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Jake Lyn Swartz – Bachelor of Arts in Anthropology; Second Major in Art History; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Anthropology, Distinction in Art History
Nicholas James Vaudo – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics; Minor in Mathematics
Amanda Elizabeth Yannoni – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in English
Cashiers
Raina Sharon Trent – Bachelor of Arts in Drama; Minor in Creative Writing; Magna cum laude
Castle Hayne
Roger Bainbridge Manypenny – Bachelor of Arts in Psychology
Chapel Hill
Seeta Arundhati – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Sociology
Rachel Maria Boyle – Bachelor of Arts in Mass Communication
Aidan Taylor Chisholm – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Legal Studies
Elizabeth Grace Conte – Bachelor of Arts in Economics; Minors in Legal Studies, Spanish
Michaela Ke Jiang Jude Dodd – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar
Javier Eyvian Gomez – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics
Caris Raney Hill – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Leigha Kathleen Johnston – Bachelor of Science in Management; Minor in Sociology
Matthew Michael Linford – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Gabriella Demetra Livanos – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Philosophy
Elisabeth Corbett Maillard – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, University Scholar, Distinction in Biology
Jerry Roland Singleton Pcolar – Bachelor of Arts in Philosophy; Second Major in Religious Studies; Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Philosophy, Distinction in Religious Studies
Grace Carol Siplon – Bachelor of Arts in Drama; Magna cum laude, Distinction in Drama
Jessica Liane Wall – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Spanish
Jacob Albert Warshauer – Bachelor of Science in Physics; Minor in Mathematics; Summa cum laude, Distinction in Physics
Charlotte
Taylor Marie Ackley – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Ecology and Evolutionary Biol; University Research Scholar
Cameron Robert Allison – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Sociology
Amanda Anaya – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Matthew Benjamin Barrera – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Cum laude, Distinction in Psychology
Samuel Polite Burke – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Minor in New Media
Nicole Rae DeFeo – Bachelor of Arts in Mass Communication; Cum laude, Distinction in Mass Communication
Hannah Michel Earnhardt – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Rebecca Cooper Gaskins – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics
Madeline Rose Getz – Bachelor of Science in Biology
Kiele Noelle Halmi Goins – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Noah August Martin Good – Bachelor of Arts in Psychology
Amber Dawn Hausle – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in French; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Corrine Kiaira Johnson – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Economics; Cum laude, Distinction in Political Science
Caroline Rose Kelly – Bachelor of Arts in Drama; Cum laude
Aaren Kelsey Maldonado-Rawls – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Anthropology
Sydney Renee Nazloo – Bachelor of Arts in Political Science; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Political Science
Emma Kristen Abigail Nodine – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art
Bridgette Marissa Perrott – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Music
Molly Elizabeth Reger – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology
Katelyn Rae Snyder – Bachelor of Science in Chemistry
Melanie Walker Walsh – Bachelor of Arts in Spanish; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies; Magna cum laude, University Scholar, Distinction in Spanish, Distinction in Women, Gender and Sexuality Studies
Cherokee
Cara Amera Forbes – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in U.S. Ethnic Studies; Magna cum laude, Distinction in English
Watson Bryant Harlan – Bachelor of Arts in History; Minor in American Indian/Indigenous St
Sara Susanna Emelye Sneed – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Minor in History
Cherryville
Paige Michelle Henley – Bachelor of Arts in History; Minor in Psychology; Distinction in History
Shawn Thomas Laughlin – Bachelor of Science in Management
China Grove
Raquel Cristina Sanchez – Bachelor of Science in Biology
Clayton
Gabrielle Elizabeth Iorio – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Management
Clemmons
Levi Mason Carr – Bachelor of Arts in History
Jessi Marie Clodfelter – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
Sydney Kali Khan – Bachelor of Arts in Art; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies; Distinction in Art
Meredith Gail Long – Bachelor of Science in Biology; Minor in Health and Wellness Promotion
Columbus
Terina Catherine Plyler – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in American Indian/Indigenous St; Distinction in Psychology
Concord
Eric Richard Ciuzio – Bachelor of Arts in New Media
Leah Gabrielle Kirk – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Cassandra Renee Long – Bachelor of Arts in Psychology
Jacob Neil Taylor – Bachelor of Science in Environmental Studies, Individualized Concentration; University Research Scholar
Sydney Anne Vandenberg – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Psychology
Connelly Springs
Caleb Edward Corley – Bachelor of Arts in Economics
Cornelius
Frederick Carson Haeger – Bachelor of Arts in History
Cove City
Malik Khalil Hargett – Bachelor of Arts in Mass Communication
Crouse
Chelsea Elizabeth Childers – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Second Major in New Media; Magna cum laude, Distinction in Computer Science, Distinction in New Media
Davidson
Rachel Marie Anderson – Bachelor of Arts in Drama
Samuel Landon Packard – Bachelor of Arts in French, Concentration in Teacher Licensure; Cum laude, Distinction in French
Kelley Nicole Petroski – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Dillsboro
Jacob Clifford Frizzell – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Durham
Jacob Wyatt Blanchette – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Political Science
Olivia Rose Brueckner – Bachelor of Science in Biology
Gage Verran Cadawas – Bachelor of Science in Biology; Minor in Asian Studies
Paris Nichelle Davis – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication; Distinction in New Media
Julia Elizabeth Diesel – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Second Major in Psychology; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology
Khari Elijah Hall – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies
Nina Rene Hendrickson – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Environmental Studies; Magna cum laude, Distinction in Interdisciplinary Studies
Katherina Elizabeth Jung – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Maria Elise Kennedy – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Studies; Minor in Spanish
Metis Kaiko Meloche – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Environmental Studies, Individualized Concentration; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Economics, Distinction in Environmental Studies
Pressy Ngendo Muraguri – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Zachary Eugene Tuggle – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting
Katherine Rey Tyrlik – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology; Second Major in French; Minor in Chemistry; University Research Scholar, Distinction in Biology, Distinction in French
Kylie Rosa Verbiest – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art; Distinction in New Media
Lawrence Christopher Wilkes – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science
East Bend
Samuel Grayson Novicki – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
East Flat Rock
John Escobar – Bachelor of Arts in New Media
Efland
Christopher Kahlil McKoy – Bachelor of Science in Management
Etowah
Joshua Haden Hall – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Fairview
Aaron Ries Kohatsu – Bachelor of Arts in Economics; Second Major in Political Science; University Research Scholar, Distinction in Economics
Michael Sergey Nemshon – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Madelyn Alexandra Petrovich – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences
Talon Robert Zimmerman – Bachelor of Arts in German; Minor in Anthropology; Distinction in German
Fayetteville
Emily Elizabeth Karpowicz – Bachelor of Arts in Psychology
Flat Rock
Erick Martinez – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Amanda Ann Nail – Bachelor of Arts in Mass Communication
Fletcher
Spencer Thomas Andersen – Bachelor of Arts in History; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in History
Amy Maranis Clarke – Bachelor of Science in Accounting; Distinction in Accounting
Fallon Martha Donahue – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion
Tyler Joseph Grooman – Bachelor of Arts in Economics; Minor in Accounting
Leacie Annette Holland – Bachelor of Arts in Psychology
Rebecca McKenzie Martin – Bachelor of Arts in Psychology
Polly Ann Phillips – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
Franklin
Jacob Aaron Morgan – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Alexandrea Shae VanDyke – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Spanish; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Franklinton
Brenna Corinne Tull – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; University Research Scholar
Fuquay Varina
Maura Cain Coolbaugh – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Biology; Summa cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
Mischa Lee D’Errico – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar, Distinction in Biology
Alison Colleen Kurucz – Bachelor of Science in Management
Mazzy Alyece Sullivan – Bachelor of Science in Biology; Minor in Art
Gastonia
Christopher Omar Bonilla – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies; Cum laude, Distinction in Mass Communication
Matthew Richard Smykowski – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in German; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
William McCall Younts – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music; University Research Scholar, Distinction in Jazz and Contemporary Music
Green Mountain
John Willis Coggin II – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Nicolas Nolan Stevens – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management; Summa cum laude, Distinction in Accounting, Distinction in Management
Greensboro
Hadas Clementine Baron – Bachelor of Arts in Anthropology; Second Major in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Anthropology, Distinction in Interdisciplinary Studies
Taylor Walsh Beyrer – Bachelor of Arts in Psychology; Minors in Management, Mass Communication; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Henry Jennings Billington – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Matthew Jordan Bonner – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Donovan Daquan Gilmore – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Adam Davidson Ornelles – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Abigail Leigh Rosendale – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Cum laude, Distinction in Environmental Studies
Elizabeth Corinne Segal – Bachelor of Arts in Anthropology; Second Major in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Asian Studies; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Anthropology, Distinction in Interdisciplinary Studies
Freeman John Slaughter – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Cum laude, Distinction in Mathematics
Roxanne Juno Snider – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Second Major in Economics
Kira Lindsey Ware – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Spanish; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Jordan Melinda Washington – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Asian Studies, Creative Writing; Cum laude
Stephanie Kaylyn Yu – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management; Minor in Economics
Greenville
Sean Miguel Penn – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Hampstead
Jacob Hunter Madole – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Logan McKenzie Spainhour – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Hamptonville
Collin David Perry – Bachelor of Science in Biology
Harrisburg
Karlee Jennifer Perry – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies
Hendersonville
Ashleigh Allyson Brandon – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar
Cannon Mark Dillon – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Mathematics
James Gordon Hall III – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Brandon Alexander Hanke – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies
Connor Anne Harmsworth – Bachelor of Arts in Drama
Julie London Hart – Bachelor of Arts in Literature, Concentration in Teacher Licensure
Emma Lynn Hull – Bachelor of Arts in Psychology
Arthur Steven Kelly – Bachelor of Arts in Anthropology; Magna cum laude, Distinction in Anthropology
Tyler Shawn Knepp – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Hanna Michelle Ledford – Bachelor of Arts in Psychology; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Reid Killian Marsh – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Jessica J. May – Bachelor of Arts in Psychology; Magna cum laude, Distinction in Psychology
Darrick Colton McMurray – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Kellee Anne Payne – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics
Konrad Gaylord Sanders – Bachelor of Science in Management; Second Major in Art; Distinction in Art
Eric William Schreck – Bachelor of Arts in Art History
Savanah Rae Seevers – Bachelor of Arts in Mass Communication; Magna cum laude, Distinction in Mass Communication
Mikayla Kathleen Spellicy – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Biology; Distinction in Health and Wellness Promotion
Kristen Reese Willingham – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Summa cum laude, Distinction in Psychology
Ashley Marie Young – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Hertford
Kevin Wayne Stallings – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Hickory
Madeline Caroline Finley – Bachelor of Arts in New Media; Community Engaged Scholar, Magna cum laude, Distinction in New Media
Sidney Deanna Hayes – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Summa cum laude, Distinction in Mathematics
Rachael Leann Jones – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Sociology; Summa cum laude, Distinction in New Media
Chengyee Adam Lor – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Minor in Chemistry
Myhuyen Sandy Quach – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, Distinction in Biology
High Point
Erin Cameron Bello – Bachelor of Arts in Art History; Second Major in Classics, Concentration in Classical Studies; University Research Scholar, Distinction in Art History, Distinction in Classics
Calyn Nicole Loggins – Bachelor of Arts in Mass Communication
Highlands
Carolyn Augusta Schweitz – Bachelor of Arts in Literature; Second Major in Religious Studies; Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Literature, Distinction in Religious Studies
Holly Springs
Anneisia Junette Rogers – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Legal Studies, Political Science; Cum laude, Community Engaged Scholar
Mario Viviano Zigante – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Art; Distinction in New Media
Hope Mills
Alaina Simone Masanto – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in Africana Studies; Cum laude
Hubert
Haley Marie Deese – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science; Minor in Mass Communication
Huntersville
Jonathan Paul Freeze – Bachelor of Arts in Art
Lauren Elizabeth Hansen – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Hurdle Mills
Anina Celeste McCrae – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration
Jacksonville
Stephen R. Taylor – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Cum laude, Distinction in English
Lauren Olivia Weber – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Kernersville
Claire Rene Hoke – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology
Rachel Elizabeth Welham – Bachelor of Arts in German; Minor in French; Cum laude, Distinction in German
King
William Wesley Buffkin – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Legal Studies; Cum laude
La Grange
Andrew Wylam Boldt – Bachelor of Arts in History
Lake Toxaway
Nicholas McKenna Snipes – Bachelor of Arts in History; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in History
Leicester
Katherine Calhoun Cutshall – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences
Madison Elaine Grainger – Bachelor of Arts in Philosophy; Cum laude, Distinction in Philosophy
Ryan Patrick Grainger – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Cum laude, Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Trey Rowan Jordan – Bachelor of Arts in History; Cum laude, Distinction in History
David Hoang Linke – Bachelor of Arts in New Media; Minor in French; Distinction in New Media
Luke Isaac Martin – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Distinction in Engineering (Joint with North Carolina State University)
Ellise Marie VanGilder – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Art; Summa cum laude, Distinction in Psychology
Lenoir
Lily Worth Laramie – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Magna cum laude, Distinction in Interdisciplinary Studies
Mary Annie Lee Stapleton – Bachelor of Arts in Economics; Cum laude, Distinction in Economics
Lexington
Michaela Kathryn Teeter – Bachelor of Arts in Psychology; Cum laude, Distinction in Psychology
Lillington
Savanna Rae Lloyd – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Women, Gender and Sexuality Studies
Madison
Nathan Thomas Connor – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Marion
Bryan James Croymans – Bachelor of Arts in Art, Concentration in Teacher Licensure; Distinction in Art
John Allen Hollifield – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics
Mars Hill
Jennifer Anne Tedder – Bachelor of Arts in Art; Second Major in Psychology; Summa cum laude, Distinction in Art, Distinction in Psychology
Marshall
Winston Anderson Cutshall – Bachelor of Arts in Sociology
Elissa Lane Hurley – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Ian Andrew Sabo – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology
Matthews
Shelby Nicole Beard – Bachelor of Arts in Literature
Bonita Denise Lewis – Bachelor of Arts in New Media
Shelby Nicole Putnam – Bachelor of Science in Biology
Ashleigh Noel Saal – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Mc Leansville
Carmine Anthony Pagano IV – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Mebane
Molly McCleer Turner – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Cum laude, Distinction in Environmental Studies
Mills River
Benjamin Lester Finotti – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Omar Ernesto Prestol – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Mint Hill
Isabella Rose Ciccone – Bachelor of Arts in Psychology
Mocksville
Morgan Hanne Fuller – Bachelor of Arts in Drama; Second Major in Mass Communication; Summa cum laude, University Scholar, Distinction in Drama, Distinction in Mass Communication
Jorge Eduardo Tutiven – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics
Mooresville
Brooklyn Marie Baker – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology; Distinction in Psychology
Cassandra Rae Glase – Bachelor of Arts in Mass Communication
Taylor Rae Kominek – Bachelor of Science in Biology
Brennan Avery Sullivan – Bachelor of Science in Music Technology
Morganton
Alpha Odalis Cardenas – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media
Megan Elizabeth Rhyne – Bachelor of Arts in Literature; Minor in Mass Communication; Magna cum laude, University Scholar, Distinction in Literature
Whisper Ziokie Marie Smith – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Summa cum laude, Distinction in Environmental Studies
Morrisville
Shelby Elizabeth Stovall – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minors in Psychology, Women, Gender and Sexuality Studies; Community Engaged Scholar
Mount Airy
Damon Cole Badgett – Bachelor of Arts in Political Science
Deanna Lynn Brown – Bachelor of Arts in Art
Elise Helen Holcomb – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Philosophy
Jordan Chuqha Lor – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Sociology
Brianna Michelle Speight – Bachelor of Arts in Art; Minor in New Media; Magna cum laude, Distinction in Art
Mount Pleasant
Garrett Evan Morton – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion
Murphy
Alyssa Faye Marescalco – Bachelor of Arts in Psychology
Emily Rose Phillips – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar
Nashville
Sarah Sophia Fairman – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Cum laude
Nebo
Joshua Allen Davis – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Mathematics; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
New Bern
Nathaniel David Griffith – Bachelor of Science in Biology
Joseph Aaron Nasser – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Minor in Economics
Mackenzie Rose Patak – Bachelor of Arts in Political Science; Minors in Legal Studies, Human Rights Studies; University Research Scholar
Newton
Hannah Rachel Morrow – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Noah Dale Wurth – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in Religious Studies; Cum laude, Distinction in English
Pfafftown
Landry Phillip Bohn – Bachelor of Arts in Political Science; Second Major in Religious Studies
Pinnacle
Michael Patrick Parker – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Minor in New Media
Pittsboro
Devin Taner Sipal – Bachelor of Arts in New Media
Raleigh
Jennifer Nicole Barnes – Bachelor of Arts in Political Science; Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Political Science
Samantha Tyler Beauregard – Bachelor of Arts in Mass Communication; Second Major in Spanish; Magna cum laude, University Scholar, Distinction in Mass Communication, Distinction in Spanish
Cassidy Logan Bronack – Bachelor of Arts in Art History; Minor in Religious Studies; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art History
John Neely Gilbert Browne – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Abigail Louise Cassario – Bachelor of Arts in Political Science; Second Major in Psychology; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Political Science, Distinction in Psychology
John Barrett Chesebrough Jr. – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Kira Lindelof – Bachelor of Science in Biology; Minor in Chemistry; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology
Michael Blain Mayo – Bachelor of Arts in Political Science
Benjamin Anthony Mercer – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music
Brandon Christopher Millington – Bachelor of Arts in Political Science
Mark Patterson Morris – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics
Thomas Richard Nolte – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics; Minor in Computer Science
Michael Anthony Plower – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Minor in Economics; Magna cum laude, Distinction in Mathematics
Benat Andoni Quartararo – Bachelor of Arts in Political Science
Grace Carol Sideris – Bachelor of Arts in Religious Studies
Kayla Nicole Taylor – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Second Major in Political Science; Minors in Africana Studies, History, Human Rights Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies
Stephanie Grace Todd – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Mass Communication
Reidsville
Makennah Leigh Bristow – Bachelor of Science in Physics; Minors in Astronomy, Mathematics
Dylan Forest Gamble – Bachelor of Arts in German; Second Major in New Media; Summa cum laude, University Scholar, Distinction in German, Distinction in New Media
Rocky Mount
Nicholas Earl Lanier – Bachelor of Arts in French; Minor in Mass Communication; University Research Scholar
Rodanthe
Emily Grace Jordan – Bachelor of Arts in Mass Communication
Rutherfordton
Matthew Leo McEnnerney – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences
Hannah Katherine Rees – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Sociology
Adam Wyman Thomas – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Erin O’Leary Whitlock – Bachelor of Arts in Psychology
Salisbury
Kelli Elaine Fisher – Bachelor of Science in Management
Kaleigh Miranda Troutman – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Saluda
Austin Gregory Morgan – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
Lance Sheldon Morsell – Bachelor of Arts in Political Science; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Political Science
Shelby
Charles McNeill Burrus – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Tanna Storie Curry – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies; Cum laude, University Scholar, Distinction in Psychology
Mikaela Elaine Darnell – Bachelor of Fine Arts in Art; Second Major in Sociology; Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art, Distinction in Sociology
Blanton Reid Gillespie – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Manly E. Wright Scholarship Award, Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
Southern Pines
Victoria Elyse Santoyo – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Studies
Southport
Kasidy Nichole Martin – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minors in Biology, Neuroscience
Statesville
Callie Jo Clontz – Bachelor of Science in Physics; Minor in Mathematics; Magna cum laude, Distinction in Physics
Kelli Anne Hamilton – Bachelor of Science in Management; Minor in Psychology
Hannah Louise Rosenbalm – Bachelor of Science in Management; Cum laude, Distinction in Management
Stokesdale
Guy Alexander Flynt – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting; Minor in Mathematics; University Research Scholar
Swannanoa
Amy Marcitta Brown – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Environmental Studies; Summa cum laude, Distinction in Interdisciplinary Studies
Noelle Elizabeth Buske – Bachelor of Arts in Spanish; Minor in Art; Summa cum laude, Distinction in Spanish
Timothy Charles Griggs – Bachelor of Arts in History; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in History
Makenzy Lien Mull – Bachelor of Science in Biology; Minor in Chemistry; University Research Scholar, Distinction in Biology
Kelsey Lane Vickrey – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Taylorsville
Abigail Rose Yeager – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Traphill
McKenna Raye Jolly – Bachelor of Science in Biology
Troutman
Kaitlyn Marie Kelly – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Weather Forecasting
Katherine Danielle Medlin – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English
Tryon
Susanne Lee Sitton – Bachelor of Arts in History
Wake Forest
Haley Elizabeth Bennison – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Minor in Neuroscience
Casey Colleen Clennon – Bachelor of Arts in Drama
Trevor Charles Jenkins – Bachelor of Science in Physics; Minors in Astronomy, Mathematics; Magna cum laude, Distinction in Physics
Kyra Marie Kandel – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Ashlee Elizabeth Stradford – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Waxhaw
Alexander Mark Kessel – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Minor in Physics
Ian James McDonnell – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Luke Phillip Simpson – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Creative Writing, Asian Studies
Megan Lilly Ward – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Biology
Waynesville
Ellyn Greer Amato – Bachelor of Arts in Psychology
Sarah Nicole Childers – Bachelor of Arts in Sociology; Second Major in Women, Gender and Sexuality Studies
Madison Nicole Donlin – Bachelor of Science in Management
Melchor Gamez Correa – Bachelor of Arts in Spanish; Minor in Mass Communication; Distinction in Spanish
Mary Ashley McCrory – Bachelor of Science in Chemistry; University Research Scholar
Gerardo Alejandro Moreno – Bachelor of Science in Physics; Minor in Mathematics; University Research Scholar
Tracy Lynn Walker – Bachelor of Science in Accounting; Second Major in Management; Magna cum laude, Distinction in Accounting, Distinction in Management
Weaverville
Deanna Marie Elio – Bachelor of Science in Chemistry; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Chemistry
Louise Aaron Fisher – Bachelor of Science in Physics; Minor in Astronomy
William Smith Fisher – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics; Cum laude, Distinction in Mathematics
Zachary David Lappie – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Lauren Paige Ray – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Nicholas Sam Sanderson – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Robin H. Wheeler – Bachelor of Science in Biology
Kaitlyn Elisabeth Wilson – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Teacher Licensure
Wendell
Sloan Alexandra Hunt – Bachelor of Arts in Art History; Minor in Biology; Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art History
Wilmington
Maddux Daly Croom – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
Delaydia Shakur Frink – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Jamie Yedlicka Hovis – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Megan Bonnie Kline – Bachelor of Science in Biology
Emily Jane Kozusnik – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Sociology
Gabrielle Maia Metzger – Bachelor of Arts in Mass Communication; Cum laude, Distinction in Mass Communication
Layne Bennett Pierce – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing w/Teacher Lic
Jolina Nikole Smith-Gerte – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Wilson
Alexis Mariah Toney – Bachelor of Science in Biology; Cum laude, Distinction in Biology
Winston Salem
Christopher Ryan Bobbitt – Bachelor of Arts in Political Science; University Research Scholar, Distinction in Political Science
Benjamin Philip Breakstone – Bachelor of Science in Music Technology; Second Major in New Media; Cum laude, Distinction in New Media
Perry Douglas Exline – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Psychology
Lisette Frazier Gallaher – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Individual Degree Concentration; Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Interdisciplinary Studies
Evangeline Naoma Ding Yi Hill – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Conor John Mulderrig – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology; Minor in Political Science; Distinction in Atmospheric Sciences
Madeline Elizabeth Pesce – Bachelor of Arts in New Media; Second Major in Spanish; Cum laude, University Research Scholar, Distinction in New Media
Winterville
Janie Elizabeth Beck – Bachelor of Science in Physics; Minor in Mathematics
Woodfin
Jeremiah Dalton Luther – Bachelor of Science in Management; Cum laude, Distinction in Management
NJ
Delanco
Marcyanne Knight Hannemann – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature
Lawrence Township
Helen H. Lahoda – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in History; Summa cum laude, Distinction in Psychology
Medford
Natalie M. Rossetti – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
NY
Cambria Heights
Kimani Samaudie Anderson – Bachelor of Arts in Political Science; Second Major in Sociology; Minors in Africana Studies, Human Rights Studies; University Research Scholar
OH
Cincinnati
Kelley Ann Coleman – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minors in Biology, Mass Communication; University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies
Columbus
Megan Jean Brewer – Bachelor of Arts in Psychology
SC
Bluffton
Savannah Lee Jones – Bachelor of Arts in History
Greer
Timothy Austin Fahr – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics
Andrew Jon Friedholm – Bachelor of Arts in Psychology
John Marshall Powell – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics
York
Morgan Jean Rulevich – Bachelor of Science in Management; Minor in Mass Communication
TN
Knoxville
Madisen E. Zyburt – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies
TX
Midlothian
Morgan Elizabeth MacDonald – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
VA
Moseley
Alexandra Phillips Trani – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Magna cum laude, Distinction in Health and Wellness Promotion
VT
Barre
Devon Paige Andrews – Bachelor of Arts in Anthropology; Second Major in Sociology; Cum laude, Distinction in Anthropology, Distinction in Sociology
Wolcott
Lydia Ann Senghas – Bachelor of Arts in Anthropology; Magna cum laude, Distinction in Anthropology
WI
Waukesha
Quinn Regina Schneider – Bachelor of Science in Management; Minors in Economics, Psychology; Summa cum laude, Distinction in Management
Share
Permalink: