The following students received degrees from UNC Asheville in December 2021. They are listed by nation, state and hometown.
United States of America
DE
Wilmington
Samantha Marie Kreiss – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
GA
Atlanta
William Daniel Dollar – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Magna cum laude
Cumming
Courtney Kathleen O’Malley – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Health and Wellness Promotion; Distinction in Psychology, Summa cum laude
IL
Champaign
Reis Alan Armstrong Desantis – Bachelor of Arts in Psychology
IN
Indianapolis
Jadon Russell Clark – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Distinction in Environmental Studies, Cum laude
LA
Vinton
India Eades Appleton – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics; Distinction in Environmental Studies, Summa cum laude, University Research Scholar
MA
Arlington
Eleanor McLeod Maybury – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in French; Minor in Management; Distinction in Languages and Literatures, Summa cum laude
MD
Gaithersburg
Alice Elizabeth Walker – Bachelor of Science in Management; Minors in Mass Communication, New Media; Distinction in Management, Summa cum laude
Silver Spring
Hadassah Beilah Smolianski – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy
NC
Advance
Kerigan Faith Martin – Bachelor of Arts in Drama
Rebecca Lynn Shaffer – Bachelor of Science in Biology
Arden
Julia Nicole Evans – Bachelor of Arts in New Media
River James Goodgion – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Davis Cade Helms – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Computer Science; Distinction in New Media, Cum laude
William Joseph Kidd – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management
Asheville
Alexis Logan Alegre – Bachelor of Science in Biology; Bachelor of Arts in Anthropology; Distinction in Anthropology
Benjamin Earl Allen – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Brandon Reginald Ayoung-Chee – Bachelor of Arts in Mass Communication
Mariah Alexis Baughman – Bachelor of Arts in Psychology
Elizabeth Anne Borg – Bachelor of Arts in Mass Communication
Diana Constantin Botnar – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Concentration in Health Sciences; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude
Jeremy Charles Brothers – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems
Robert Haislip Crews IV – Bachelor of Science in Accounting
Kerewin McLean Dickerson – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in English
Nora Frances Donovan – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Cum laude
Aurora Leigh Eichmiller – Bachelor of Science in Biology; University Research Scholar
Kristen Elizabeth Freissle – Bachelor of Arts in Art History; Distinction in Art History
Alexander Goldstaub – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics; Distinction in Mathematics, Cum laude
Ryan Michael Hand – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management, Cum laude
Patrick Stephen Ishee – Bachelor of Arts in Art; Minor in New Media; Distinction in Art, Magna cum laude
Anna Demaret Kammer – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art
Megan Ann Kanzinger – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Creative Writing; Distinction in Sociology, Summa cum laude
Christina Osorio Kelley – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Distinction in Health and Wellness Promotion, Summa cum laude
Lauren Michelle Kozik – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Isabella Katharina Losskarn – Bachelor of Fine Arts in Art; Bachelor of Arts in Art History; Distinction in Art, Distinction in Art History, Summa cum laude, University Research Scholar
Nicole Aracely Matute-Villagrana – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Psychology
Logan Dale McClellan – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Jake Harding McCormick – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Jackson Patrick McMahon – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art, Summa cum laude
Olivia Louise Pistor – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; Distinction in Chemistry, Cum laude, University Research Scholar
Emely Mabel Ramirez – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Andrea Elise Reinman – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in Astronomy
Zachary Austin Schulman – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems; Distinction in Computer Science
Rebecca Lynn Selleck – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
Gennifer Raley Elizabeth Sewell – Bachelor of Arts in Psychology
Grant Hampton Smith – Bachelor of Arts in Psychology
Katheryne A. Smith – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies
Lauren Rachel Squires – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art
Nataliya D. Stynka – Bachelor of Science in Chemistry; Distinction in Chemistry, Summa cum laude, University Research Scholar
Brynn Talamhan – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science, Summa cum laude
Will Thompson III – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Africana Studies
William Charles Turner – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology
Linnea Grace Van Manen – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Lilley Stott Washburn – Bachelor of Science in Management; University Scholar
Beaufort
Joseph Michael Felix – Bachelor of Arts in Psychology
Biltmore Lake
Blaine Gabriele Lowery – Bachelor of Arts in History
Black Mountain
Gillian Rose Maurer – Bachelor of Fine Arts in Art; Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Art, Distinction in Sociology, Summa cum laude, University Research Scholar
Alyssa Jade Wadham – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Black Mtn
Roxanne Nicole Smith – Bachelor of Science in Accounting; Minor in Management; Distinction in Accounting, Magna cum laude
Bostic
Leo Grayson Coffey – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude
Brevard
Cassie Ann Dockery – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Abigail Tobias McKee – Bachelor of Arts in Psychology
Bryson City
Calloway Margaret Hester – Bachelor of Arts in Political Science; Distinction in Political Science, Cum laude
Burnsville
Kathryn Anne Bloomer – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Second Major in Mass Communication; Distinction in English, Magna cum laude
Stephen Dirk Shelton – Bachelor of Science in Management
Ariel Danyelle Stewart – Bachelor of Science in Chemistry; Minor in Neuroscience; University Research Scholar
Candler
Emily Louise Cadmus – Bachelor of Arts in History; Distinction in History
Robert Taylor Durall IV – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; Distinction in Biology, Summa cum laude, University Research Scholar
Rogelio Gomez-Zacarias – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Minor in Psychology; Distinction in Languages and Literatures, Cum laude
Kelsey Leigh Hensley – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Cum laude
Cary
Jonathan Allan Carlson – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in French; Minor in German
Taylor Camille Friedlander – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature; Minor in Mass Communication; Distinction in English, Magna cum laude
Owen Abraham Kendrick – Bachelor of Arts in Religious Studies; Minors in American Indian/Indigenous St, Anthropology
Zachary Paul Lambert – Bachelor of Science in Management; Minor in Creative Writing; Distinction in Management
Connor Wayne Sheffield – Bachelor of Arts in French; Minor in German
Chapel Hill
Meredith Avison – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology; Minors in German, Mathematics; Distinction in Atmospheric Sciences, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar
Jackson Wyatt Lockard – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Magna cum laude
Justin Fox Vail – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Statistics; Distinction in Mathematics
Charlotte
Joshua Andrew Davidson – Bachelor of Science in Music Technology; Distinction in Music Technology, Magna cum laude
Jessica Lauren McArtan – Bachelor of Arts in Psychology
Amanda Jane Mullennix – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in Religious Studies; Distinction in Anthropology, Magna cum laude
Christina Truong – Bachelor of Science in Management; Minor in Economics; Distinction in Management
Joseph Andre Vargas – Bachelor of Arts in New Media
Clayton
Dakota Charles Herzig – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; University Research Scholar
William Clay Lovett – Bachelor of Science in Management; Minor in Political Science
Columbus
Samuel Reid Rhinehart – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics
Connelly Springs
Hayden Michael Robinson – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in New Media
Conover
Rachel Elizabeth Jenkins – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Magna cum laude
Cornelius
Gabriella Rose Reynolds – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Creative Writing; Distinction in New Media
Nadya Catherine Phalen Schrader – Bachelor of Fine Arts in Art
Denver
Alyssa Rhea David – Bachelor of Arts in Psychology
Durham
Wilson Ellis Matthews – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Distinction in Environmental Studies
Orion Price Rapoza – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience
East Flat Rock
Michelle Angeles-Solano – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; University Research Scholar
Fairview
Ashlee Siegel – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Fayetteville
John Walter Akers – Bachelor of Arts in Art
Fletcher
Amber Priscilla Aleman – Bachelor of Arts in Psychology
Tamara Elizabeth Davis – Bachelor of Science in Biology; Minor in Asian Studies
Faith Natalya Nawrocki – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in Arts Management and Entrepreneurship; Minor in Dance
Fuquay Varina
Duncan McLaurin Trent – Bachelor of Arts in New Media
Garner
Carter Harrison May – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in History
Graham
Cassandra Marie Sigmon – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Summa cum laude
Green Mountain
Jared Christopher Sellers – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Broadcast Meteorology
Greensboro
Marley Drew Dossey – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Creative Writing; Cum laude
Gabriel Penn Hartsell – Bachelor of Arts in Art; Distinction in Art, Summa cum laude
Morgan Lanae Thornton – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Ashlyn Michelle Travis – Bachelor of Arts in Psychology; Second Major in Sociology; Distinction in Sociology
Joshua Ryan Wilson – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics
Hendersonville
Miguel Acosta Jr. – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics
Jasmine Alexis Burke – Bachelor of Arts in Chemistry; Bachelor of Science in Biology; Distinction in Chemistry, Distinction in Biology
Kathleen Mary Cameron – Bachelor of Arts in Sociology; Distinction in Sociology, Magna cum laude
Alexis Marie Low – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology
Deena Joan Zaki – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in French; Distinction in Languages and Literatures, Summa cum laude
Hickory
Michael Richard Navlyt – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Leah Carolyn Reese – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biol; Minor in History; University Research Scholar
Holly Springs
Lilliana Guedez Bell – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science
Breanna Alexis McClure – Bachelor of Arts in Sociology; Minor in Political Science
Bailey Elizabeth Smith – Bachelor of Arts in Anthropology; Minor in American Indian/Indigenous St
Hudson
Emily Eva Benton – Bachelor of Arts in Art
Huntersville
Gloria Alexandra Kirk – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies
Rachel Elise Martin – Bachelor of Arts in Sociology; Minors in Anthropology, Religious Studies
Hannah Catherine Mullis – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media, Cum laude
Kannapolis
Alexa Rae Blalock – Bachelor of Arts in New Media
Lake Lure
Samuel William Hager – Bachelor of Arts in Mass Communication; Distinction in Mass Communication, Summa cum laude
Lexington
Alannah Ryann McClure – Bachelor of Arts in History
Lillington
James Raymond Bennett – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Environmental Studies
Lincolnton
Evangelyne Konstance Demarco-Krukowski – Bachelor of Arts in Psychology
Madison
Franklin Wagoner Baughn – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems
Maggie Valley
Brett Daniel Burgess – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Economics
Matthews
Amanda Kate Peirano – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Arts Management and Entrepreneurship; Distinction in Psychology, Magna cum laude
Mocksville
Magenta Rae Fougerat – Bachelor of Science in Biology
Emily Mae Tesh – Bachelor of Arts in Political Science; Minor in Environmental Studies; Distinction in Political Science
Monroe
Marian N. Foster – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in Sociology
Mooresville
Kayla Ann Blackwood – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minor in Asian Studies; Distinction in Interdisciplinary Studies, Cum laude
Morganton
Alexis Hope Byars – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion; Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Psychology, Magna cum laude
Sarai Danielle Fleming – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
Trent Augustus Lemond Price – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minor in German; Distinction in Mass Communication, Magna cum laude
Morrisville
Christopher Francis Sabatini – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience
Pisgah Forest
Paulina Marie Jones – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minors in Biology, Legal Studies; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude, University Research Scholar
Pittsboro
Tatyana Elizabeth Barrett – Bachelor of Arts in Art; Minor in Human Rights Studies; Distinction in Art
Raeford
Brenna Taylor Johnson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Bachelor of Arts in Economics; Distinction in Environmental Studies, Distinction in Economics, Magna cum laude
Raleigh
Cameron Michael Cokas – Bachelor of Science in Music Technology; Minor in Africana Studies
Thomas Benton Goodall – Bachelor of Science in Music Technology; Minor in Computer Science; Distinction in Music Technology, Cum laude, University Research Scholar
David L. Huffstetler Jr. – Bachelor of Science in Management
Alexandra Rose Bailey Levine – Bachelor of Arts in Drama
Jessica Lynn Moore – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Dance
McKenzie Lane Morgan – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies; Minors in Human Rights Studies, Mass Communication, Sociology; Distinction in Interdisciplinary Studies
Joshua Logan Schrold – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems; Distinction in Computer Science, Summa cum laude
Chal A. Seldyn – Bachelor of Arts in Religious Studies; Cum laude
Rockwell
Bethany Kay Raynes – Bachelor of Arts in New Media; Distinction in New Media
State Road
Ryan Matthew Simpson – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Arts Management and Entrepreneurship
Statesville
Jada Nicole Blakney – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English
Darby Jeanette Mitchell – Bachelor of Fine Arts in Art; Minor in American Indian/Indigenous St; University Research Scholar
Kathryn Isabella Stulpin – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Legal Studies; Distinction in Psychology, Summa cum laude
Summerfield
Christian Harris Malesovas – Bachelor of Fine Arts in Art; Distinction in Art, Magna cum laude, University Research Scholar
Taylorsville
Vincent Scott Geritano – Bachelor of Science in Accounting
Tryon
Reuben Ellis Perlmutter – Bachelor of Arts in History; Minor in New Media; Distinction in History
Stephanie Esmeralda Serrano – Bachelor of Science in Management; Distinction in Management
Wake Forest
Adrianna Carrie-Simona Brown – Bachelor of Science in Biology
Waxhaw
Christina Pamela Bryan – Bachelor of Science in Biology; Minor in Neuroscience; Distinction in Biology, Cum laude
Kayla Nicole Kessel – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience; University Research Scholar
Waynesville
Emilia Renee Cole – Bachelor of Arts in Languages and Literatures, Concentration in Spanish; Minor in French; Distinction in Languages and Literatures, Summa cum laude, University Research Scholar
Weaverville
Zane Francis Cable – Bachelor of Science in Physics, Concentration in Applied Physics; Minor in Mathematics
Breanna Maria Gamaldi – Bachelor of Science in Biology
Kenzie Brean McDowell – Bachelor of Arts in Mass Communication; Minors in Creative Writing, Health and Wellness Promotion
Daniel Paul Simmons – Bachelor of Arts in Psychology; Minor in Neuroscience
Tyler Steven Trejo – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Computer Science; Distinction in New Media, Cum laude
Jennifer Elizabeth Wilson – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion
West End
Meghan Hailey Wellman – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing
Wilmington
Elizabeth Anne DeVido – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Distinction in English, Cum laude, University Scholar
Christopher Richard Simmons – Bachelor of Fine Arts in Jazz and Contemporary Music
Winston Salem
Christina Lucia Marshall – Bachelor of Science in Biology
Jack Douglas Ryan – Bachelor of Arts in New Media; Minor in Mass Communication
Zirconia
Sydney Renee Winner – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing; Minor in Mass Communication; Distinction in English, Summa cum laude
OH
Columbus
Jordan Reed Zimmer – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy; Minor in Sociology; Distinction in Environmental Studies, Magna cum laude
PA
Coolspring
Jera Noelle Mennetti – Bachelor of Arts in Psychology; Distinction in Psychology, Summa cum laude
TN
Jonesborough
Jennifer Renee Reach – Bachelor of Arts in Psychology
Share
Permalink: