UNC Asheville Announces December 2018 Graduates

December 21, 2018

The following students received degrees from UNC Asheville in December 2018. They are listed by nation, state and hometown.

 

Belize

Janeth Sarahi Cruz Resendiz – Bachelor of Science in Management, Minor in Psychology, Second Major in Economics, Distinction in Management

Mexico

Braulio Pescador Martinez – Bachelor of Science in Management

United States of America

AR

Rogers

Morgan JC Gallegos – Bachelor of Arts in Psychology, Cum laude, Distinction in Psychology

DC

Washington

Lila Rebecca Sheon – Bachelor of Arts in Sociology, Minor in Africana Studies, Cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Sociology

FL

Jupiter

Cara Noelle Guthrie – Bachelor of Science in Accounting, Distinction in Accounting

Palmetto Bay

Peter Andrew Wilson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Tampa

George William Edwards – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature, Cum laude

GA

Atlanta

Charles John Beech – Bachelor of Arts in Economics, Minor in Art

Fayetteville

Samantha Lee Bogert – Bachelor of Science in Management

MD

Baltimore

Zachary David Weston-Farber – Bachelor of Arts in New Media, Minor in Mass Communication, Distinction in New Media

Darlington

Bethany Helen Boniface – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy, Minor in Economics, Distinction in Environmental Studies

Reisterstown

Eric E. Edelstein – Bachelor of Arts in Art History

NC

Advance

Joshua David Wood – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics, Minor in Neuroscience

Alexander

Aidan Roan McKinney – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy, Minor in Economics, University Research Scholar

Arden

Bryce Jansen Alberghini – Bachelor of Arts in Mass Communication

Dustin Lee Bonebrake-Black – Bachelor of Science in Management

Morgan Alexis Burroughs – Bachelor of Arts in Political Science

Sebastian Bane Ellison – Bachelor of Arts in Art, Distinction in Art

Alexandra Helen Jones – Bachelor of Arts in Literature

Nadia Alexis Owens – Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Concentration in International Studies, Minor in Asian Studies

Asheboro

Ricky Lee Staley – Bachelor of Arts in New Media, Distinction in New Media

Asheville

Christine Elizabeth Anderson – Bachelor of Arts in Psychology, Summa cum laude, Distinction in Psychology

Laura Kathryn Anderson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Samantha Jean Anderson – Bachelor of Science in Biology, Distinction in Biology

Lyric Luna Antio – Bachelor of Science in Environmental Studies, Individualized Concentration, University Research Scholar, Distinction in Environmental Studies

Valerie Natalie Antoine – Bachelor of Arts in Psychology

Daniel Nathan Ballard – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics

Hannah Olivia Baran – Bachelor of Arts in Psychology

Colin Flaherty Barrett – Bachelor of Science in Music Technology, Cum laude, Distinction in Music Technology

Ash Palmer Berger – Bachelor of Arts in Economics, Cum laude, Distinction in Economics

Sebastian Arturo Blas – Bachelor of Arts in History, University Research Scholar, Distinction in History

John Wiley Bradshaw – Bachelor of Science in Management, Minor in Economics, Cum laude, Distinction in Management

Eva Rebecca Brod – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology, Second Major in Spanish, Cum laude, Distinction in Environmental Studies, Distinction in Spanish

Amanda Kathryn Brown – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in Neuroscience

Ruvim But-Gusaim – Bachelor of Science in Biology

Bethany Joan Carlson – Bachelor of Arts in Psychology, Magna cum laude, Distinction in Psychology

Alexander Reuben Chelmis – Bachelor of Arts in Art History, Second Major in French, University Research Scholar, Distinction in Art History

Cody Morgan Clark – Bachelor of Arts in Music

Alexis Contreras – Bachelor of Arts in Mass Communication, Minor in French, Cum laude, Distinction in Mass Communication

Caitlin Elizabeth Corle – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Second Major in Mathematics, Concentration in Statistics, Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Health and Wellness Promotion, Distinction in Mathematics

Emma Jane Dahlsten – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences

James Lester Dickson – Bachelor of Arts in Sociology

Brittiany Nicole Dudman – Bachelor of Arts in Economics, Minor in Asian Studies, Distinction in Economics

Kent Randolph Elsbree Jr. – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science

Lindsay Rae Fontaine – Bachelor of Arts in Mass Communication

Samuel Hazen Fontaine – Bachelor of Arts in New Media

Nicholas Andrew Freeman – Bachelor of Science in Biology

Kristin Lynn Goodwin – Bachelor of Arts in Anthropology, Magna cum laude, Distinction in Anthropology

Ekaterina Grebenyuk – Bachelor of Science in Accounting, Minor in Management

Kelsey K. Hamlett – Bachelor of Arts in Psychology

Michael Adam Harding – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science

Hann Kylar Henson – Bachelor of Arts in New Media

Kelli Danielle Hober – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature, Summa cum laude, Distinction in English

Brianna Rose Howley – Bachelor of Arts in Art, Minor in Psychology

Jeffrey Steven Koch – Bachelor of Arts in History

Quinn Henry Kopp – Bachelor of Arts in Economics, Minor in Mathematics

Dylan Christopher Kranock – Bachelor of Arts in Psychology, Second Major in Sociology, Magna cum laude, Distinction in Psychology, Distinction in Sociology

Megan Nicole Lance – Bachelor of Arts in Philosophy

Richie MyungKyu Lee – Bachelor of Arts in Sociology

Angelica Joan Lewis – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology

Victoria Dawn MacPhee – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in Neuroscience, Summa cum laude, University Scholar, Distinction in Psychology

Viktoriya M. Marko – Bachelor of Science in Management

Thomas Kevin Maycock – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences

Tyler Hardtman McDevitt – Bachelor of Arts in History

Lauren Elizabeth McKeel – Bachelor of Science in Management, Distinction in Management

Emily Margaret Merriken – Bachelor of Arts in Economics

Jessica Paige Nagler – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Katelyn Marie O’Kelley – Bachelor of Arts in Sociology

Kali Nicole Paszkiewicz – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing, Minor in American Indian/Indigenous St, Magna cum laude, Distinction in English

Danielle Renee Pierson – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology, Minor in Neuroscience, University Research Scholar

Andrew Vincent Richard – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Ethan Douglas Risinger – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing, Distinction in English

Amelia Ann Rosenberg – Bachelor of Fine Arts in Art, Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art

Tyler Michael Schrader – Bachelor of Science in Accounting, Minor in Management

Connor Scott Thomas Smith – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology, Distinction in Environmental Studies

Scott Dwayne Sneed – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Minor in American Indian/Indigenous St

Benjamin Heinz Stockdale – Bachelor of Arts in Political Science

Feather Martin Strasburg – Bachelor of Arts in Psychology, Magna cum laude, Distinction in Psychology

Jacob William Toedtman – Bachelor of Arts in New Media, Distinction in New Media

Ellen Mary Udovidchik – Bachelor of Science in Accounting, Second Major in Management

Amanda Valdes Ruano – Bachelor of Science in Management, Minor in Accounting

Zachary Thomas Walters – Bachelor of Arts in Psychology, Magna cum laude, Distinction in Psychology

Andrew Jacob Warren – Bachelor of Science in Biology, Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology

Colin Shimer Wiebe – Bachelor of Arts in Anthropology, Minor in Sociology

Jordan William Wilkie – Bachelor of Arts in New Media

Shawn Eugene Winebrenner – Bachelor of Fine Arts in Art, Concentration in Teacher Licensure, Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art

Barnardsville

Tiffanie Gail Boone – Bachelor of Arts in Mass Communication, Distinction in Mass Communication

Biltmore Lake

Katrina Anne Chenevert – Bachelor of Arts in Art, Magna cum laude, Distinction in Art

Black Mountain

Taylor Lynne Buchanan – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Hannah Adele Moody – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion

Matthew Steven Romero – Bachelor of Arts in Psychology, Summa cum laude, Distinction in Psychology

Burlington

Allyson Leigh Alvis – Bachelor of Arts in History, Second Major in Mass Communication, Magna cum laude, Distinction in History, Distinction in Mass Communication

Candler

Michelle Antonette Bivins – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology

Joan Sebastian Bolanos Lopez – Bachelor of Science in Biology

Leon Stagg Newman Jr. – Master Liberal Arts & Sciences in Master Liberal Arts & Sciences

Jordan Taylor Ownbey – Bachelor of Arts in Psychology, Distinction in Psychology

Austin Wyatt Wilson von Henner – Bachelor of Arts in History, Distinction in History

Canton

Kristian Alexandria Buckner – Bachelor of Science in Management

Ruby May Mincher – Bachelor of Science in Management, Magna cum laude, Distinction in Management

Carrboro

Olivia Rose Sanford – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in Art

Cary

Sahil Dhawan – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics, Minor in Computer Science

Alexander William East – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy, Minor in Economics, Cum laude, Distinction in Environmental Studies

Andrew Que – Bachelor of Arts in New Media

Giacomo Riva – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Greek, Second Major in Philosophy, Third Major in Sociology, Cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Classics, Distinction in Philosophy, Distinction in Sociology

Chapel Hill

Carly Dava Narotsky – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Climatology, Minor in Mathematics, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Atmospheric Sciences

Noah Fischer Walmer – Bachelor of Arts in New Media

Charlotte

Luke McCullough Aitken – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy, Minor in Economics, Distinction in Environmental Studies

Morgan Joseph Bradley – Bachelor of Arts in Economics

Katie Leigh Comer – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Elijah Dylan Duke – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Environmental Management and Policy, Minor in German

Frances Ann Keller – Bachelor of Arts in History, Minor in Creative Writing, Magna cum laude, Distinction in History

Danielle Yvonne Sebaste – Bachelor of Arts in New Media, Minor in Management, Distinction in New Media

Morgan Elizabeth Stafford – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in Neuroscience, Community Engaged Scholar

Dahquan Donte Williams – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems

China Grove

Brianna Grace Caraccio – Bachelor of Arts in Economics, Minor in Africana Studies

Claremont

Lindsey Hope Sigmon – Bachelor of Fine Arts in Art, University Research Scholar, Distinction in Art

Columbus

Katelyn Jo Miller – Bachelor of Science in Biology

Conover

Tamarya Simone Sims – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Cullowhee

Nathaniel Heath Breedlove – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems, Distinction in Computer Science

Davidson

Kelly Nichole Richardson – Bachelor of Science in Biology

Denver

Sara Lauren Burton – Bachelor of Fine Arts in Art, Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art

Wyatt Richard Manlove – Bachelor of Arts in Religious Studies

Durham

Renee Angela Ambroso – Bachelor of Arts in English, Concentration in Literature, Minor in Psychology

Richard Alan Miller – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems, Second Major in Music Technology

Philip Mason Ward – Bachelor of Arts in Psychology

Flat Rock

Reno Andre Kosanke – Bachelor of Science in Biology, Minor in Music

Fletcher

Mia Juliana Dadian – Bachelor of Arts in Psychology, Cum laude, University Scholar, Distinction in Psychology

Rena Elayne Lubin – Bachelor of Arts in Religious Studies, Minor in History, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Religious Studies

Courtney Rose Quick – Bachelor of Science in Biology, Summa cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology

Garner

Alexander Michael Hanamean – Bachelor of Science in Chemistry, University Research Scholar

Graham

Mary Grace Thomas – Bachelor of Arts in Mass Communication, Minor in New Media

Greensboro

Spencer Napier Godfrey – Bachelor of Science in Management, Distinction in Management

Daniel Harrison Gorham – Bachelor of Science in Music Technology

Stuart Owen Pelletier – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems, Second Major in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics, Distinction in Computer Science

Noah Rademacher Poulos – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology, Magna cum laude, Distinction in Environmental Studies

Luke Ernest Micca Van Hine – Bachelor of Arts in Economics, Distinction in Economics

Hendersonville

Alan Owen Clancy – Bachelor of Arts in History, University Research Scholar, Distinction in History

Haley Amanda Clarke – Bachelor of Arts in Literature

Cristal Yuliana Figueroa – Bachelor of Arts in Political Science, Minor in Legal Studies

Meredith Julia Hale – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Ecology and Environmental Biology

Conor Andrew McGuffin – Bachelor of Arts in History

Dalton Ray McKee – Bachelor of Science in Accounting, Minor in Management

Bryan Adam Melton – Bachelor of Arts in Economics

Oliver Warren Pernie – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Pure Mathematics, Minor in Chemistry

Phoenicia Terme Schwidkay – Bachelor of Arts in Classics, Concentration in Classical Languages/Literature, University Research Scholar

Devon Suskauer – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Ella Cowan White – Bachelor of Science in Biology, Summa cum laude, Distinction in Biology

Hickory

Michael Penn Luney – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems

High Point

Kinsey Hanna Danzis – Bachelor of Arts in Literature, Concentration in Creative Writing, Minor in History, Summa cum laude, University Scholar, Distinction in Literature

Hillsborough

Timothy Michael Boulet – Bachelor of Science in Engineering (Joint with North Carolina State University), Concentration in Mechatronics

Hot Springs

Eliot Malcolm Dixon – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems, Distinction in Computer Science

Indian Trail

Amanda Jean Brook – Bachelor of Arts in New Media, Minor in Art

King

Alyssa Jade Sprinkle – Bachelor of Arts in Art

Kings Mountain

Nathan Daniel Hodges – Bachelor of Science in Physics, Second Major in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics

Leicester

Megan Nikole Banks – Bachelor of Science in Management

Samantha Kaye Byerly – Bachelor of Arts in Psychology

Kaela Richelle Gentry – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in Sociology, Cum laude, Distinction in Psychology

Lincolnton

Christian Scott Aguero – Bachelor of Arts in New Media, Distinction in New Media

Lucama

Courtney Alexis Mangum – Bachelor of Arts in New Media

Mars Hill

Caitlin Rose Lahue – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology, Minor in Chemistry, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Biology

Jonathon David Lloyd – Bachelor of Science in Accounting, Minor in Management

Matthew Weldon Peek – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems, Minor in Astronomy

Marshall

Timothy Isaac Harden – Bachelor of Arts in History, Distinction in History

Marshville

Garrett Marshall Griffin – Bachelor of Arts in History, Minor in Legal Studies, Magna cum laude, Distinction in History

Matthews

Carolyn Gant Meyers – Bachelor of Arts in Economics, Minor in French, Distinction in Economics

Mills River

Timothy Arthur Harris – Bachelor of Arts in Sociology, Distinction in Sociology

Amanda Lee Ann Miller – Bachelor of Science in Biology, University Research Scholar, Distinction in Biology

Morgan Paige Noble – Bachelor of Science in Chemistry

Montreat

Klesa Nelson Colgrove – Bachelor of Arts in New Media, Distinction in New Media

Mooresville

Tiffany Marie Harvey – Bachelor of Arts in Mass Communication

Hailey Nicole Johnston – Bachelor of Arts in Political Science, Minor in Psychology, Community Engaged Scholar

Todd Anthony Schultz – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Morganton

Joseph Mel Rhoney Jr. – Bachelor of Arts in Mathematics, Concentration in Applied Mathematics, Summa cum laude, Distinction in Mathematics

Moyock

Amanda Grey McMillen – Bachelor of Arts in Drama, Minor in New Media

Pisgah Forest

Augusta Moultrie Hanes – Bachelor of Arts in Art, Magna cum laude, Distinction in Art

Pittsboro

Blake Nelson Hollar – Bachelor of Arts in Political Science

Raleigh

Lillian Jean Augspurger – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing, Second Major in French, Summa cum laude, University Scholar, Distinction in English, Distinction in French

Morgan Elizabeth Hintz – Bachelor of Arts in Art History, University Research Scholar, Distinction in Art History

Daniel Walsh Markey – Bachelor of Arts in Political Science

Benjamin Devereaux Munn – Bachelor of Arts in Psychology

Emily Gray Small – Bachelor of Arts in Psychology

Sydney Claire Stradling – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Minor in Mass Communication

Robbinsville

Summer Dakota Brown – Bachelor of Arts in History, Minor in American Indian/Indigenous St, Cum laude, Distinction in History

Rutherfordton

Raekwon Ausborn Miller – Bachelor of Science in Management

Salisbury

Parker Thomas Goodman – Bachelor of Arts in Psychology

Sanford

Erin Lea Wester – Bachelor of Arts in Psychology, Cum laude, Distinction in Psychology

Southport

Lauren Rae Haugen – Bachelor of Arts in Art, Minor in Art History, Distinction in Art

Statesville

Monica Richelle Favela – Bachelor of Arts in New Media

Swannanoa

Jeremy Douglas Wood – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Computer Systems, Minor in Mathematics, Summa cum laude, Distinction in Computer Science

Trent Woods

Thomas Avery Gibson – Bachelor of Arts in Art, Cum laude, Distinction in Art

Tryon

Caroline Annette Willis – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in New Media, Magna cum laude, Distinction in Psychology

Wake Forest

Jenna Nicole McVerry – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Minor in Sociology

Waxhaw

Cassandra Elaine Collins – Bachelor of Arts in English, Concentration in Creative Writing, Minor in Classics, Cum laude, Distinction in English

Alejandro Enrique Figueroa – Bachelor of Arts in New Media, Minor in Art

Anna Meredith Long – Bachelor of Science in Health and Wellness Promotion, Minor in Sociology

Waynesville

Jacob Martin Garcia – Bachelor of Arts in Philosophy, Minor in Africana Studies

Adam Fred Smith – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology

Clayton Edward Wightman – Bachelor of Science in Computer Science, Concentration in Information Systems

Weaverville

Rhonda Lee Becker – Bachelor of Arts in Psychology, Summa cum laude, Distinction in Psychology

Amber Lee Owens – Bachelor of Arts in Psychology, Cum laude, Distinction in Psychology

Melissa Margeriette Porter – Bachelor of Arts in Art

Lara Sepulchre – Bachelor of Science in Biology

Bailey Anne Strub – Bachelor of Arts in Psychology

Madison Haley Taylor – Bachelor of Science in Biology

Wilmington

Sarah Nichole Goff – Bachelor of Arts in Psychology, Minor in History, Magna cum laude, Distinction in Psychology

Winston Salem

Gary Rhodes Freedman – Bachelor of Science in Music Technology

Jeremy Matthews James – Bachelor of Arts in Sociology

Maleah Lauryn Weir – Bachelor of Arts in Art, Minor in Psychology, Distinction in Art

Woodleaf

Jacob Allen Pond – Bachelor of Arts in Drama, Cum laude, Distinction in Drama

Zirconia

Gary Wayne Morgan Jr. – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology, Cum laude, University Research Scholar, Distinction in Biology

OH

Ottawa Hills

Darcy Alexis Davis – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Cell and Molecular Biology, Magna cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Biology

PA

Sewickley

Clara Erin Murray – Bachelor of Arts in New Media, Minor in Creative Writing, University Scholar

SC

Clemson

James Andrew Burns – Bachelor of Arts in Anthropology, Second Major in Music, Distinction in Anthropology

Goose Creek

Christopher Michael Schneider – Bachelor of Arts in Art

TN

Nashville

Caroline Lois Cronin – Bachelor of Arts in Spanish, Minor in Economics, Magna cum laude, University Scholar, Distinction in Spanish

Philadelphia

Shannon Jean Bodeau – Bachelor of Science in Biology, Concentration in Ecology and Evolutionary Biology, Second Major in Art, Magna cum laude, University Research Scholar, Distinction in Art, Distinction in Biology

VA

Fredericksburg

Laura Ann Fullmer – Bachelor of Science in Biology, Minor in German, Summa cum laude, University Research Scholar, University Scholar, Distinction in Biology

Woodbridge

Katherine Grace Duquiatan – Bachelor of Arts in New Media, Cum laude, Distinction in New Media

VT

Warren

Samuel William Robinson – Bachelor of Science in Environmental Studies, Concentration in Earth Science

WI

Brookfield

Tyler John Moore – Bachelor of Science in Atmospheric Sciences, Concentration in Broadcast Meteorology, Magna cum laude, Distinction in Atmospheric Sciences

Share